HC Zalău, învinsă în primul meci la Reykjavik

Valur Reykjavik – HC Zalău 24 – 23 (11 – 13)

Formaţia condusă de Gheorghe Tadici a pierdut la limită primul meci din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei EHF, fiind învinsă cu 23 – 24 de islandezele de la Valur Reykjavik. HC Zalău a avut o primă repriză foarte bună, preluând conducerea încă din minutul trei, când Loredana Pera a marcat pentru 2 – 1. În minutul 16, Zalăul avea deja un avantaj de patru goluri, 10 – 6, chiar şi de cinci, 13 – 8, însă gazdele au revenit pe finalul reprizei întâi, apropiindu-se la două goluri, 11 – 13.
O cădere inexplicabilă în jocul echipei noastre, în prima parte a celui de-al doilea mitan, le-a permis islandezelor de la Valur să marcheze opt goluri consecutive, iar Zalăul doar două, scorul devenind 19 – 15 pentru gazde, în minutul 43. Până la final Zalăul nu a putut să se apropie la mai mult de un gol, pierzând partida cu 23 – 24, ceea ce înseamnă că formaţia zălăuană este obligată să câştige sâmbătă seara la o diferenţă mai mare de un gol pentru a se califica sau cel puţin la un gol, dar Valur să înscrie mai puţin de 23 de goluri în meciul de vineri seara.
Pentru HC Zalău au marcat: Szucs – 6, Pera – 2, Pintea – 7, Beşe – 4, Trif – 1, Varga – 1, Rob – 2.