HC Zalău a urcat pe locul şase

HC Zalău a dispus duminică după-amiaza cu scorul de 20 – 13 (10 – 7) de Universitatea Neptun Constanţa, succes în urma căruia şi-a asigurat calificarea în play-off cu patru etape înainte de finalul returului. Oaspetele au deplasat la Zalău un lot alcătuit din doar opt handbaliste, la fel cum a procedat şi managerul Gheorghe Tadici în partida din Cupa României pe care a disputat-o la Constanţa. “Am venit cu doar opt jucătoare, fiindcă pentru noi este foarte important următorul meci, cel cu Unirea Slobozia. Sper să câştigăm şi să evitărm retrogradarea”, a explicat la finalul partidei antrenorul secund al Contanţei, Florin Cazan, care a mai afirmat că „Zalăul este o echipă bună, care merită să ajungă în play-off”.
Primele opt minute au fost echilibrate, după care HC Zalău s-a distanţat la trei goluri în minutul 12, avantaj pe care şi l-a menţinut până la pauză, 10 – 7. În partea a doua, echipa zălăuană a continuat să conducă ostilităţile, chiar dacă jocul pe faza de atac nu a funcţionat prea bine.
„Ne-am îndeplinit obiectivul, am obţinut 37 de puncte, aş cum am anunţat la începutul returului. Jocul, însă, nu m-a mulţumit deloc. Este normal, într-un fel, să apară o relaxare din partea fetelor moment ce adversarul s-a prezentat la meci cu doar opt jucătoare. Este problema celor de la Constanţa, fiindcă şi noi am procedat la fel în Cupa României, însă, pentru noi acest meci era unul foarte important în lupta pentru calificarea în play-off. Noi le vom da posibilitatea să evolueze în play-off handbalistelor care au evoluat mai puţin în partidele anterioare. Şi astăzi (duminică, n.r.) le-am dat posibilitatea. Ciobanu a evoluat cât în tot campionatul. M-a deranjat, însă, atitudinea fetelor şi modul în care au abordat jocul. Credeam că vor face un joc mai spectaculos, cu finalizări mai interesante şi mai fumoase. Dacă pe faza de apărare, jocul a funcţionat destul de bine, în atac, m-a nemulţumit. Am ratat chiar şi în superioritate numerică. Rezultatul este unul favorabil, care mă mulţumeşte”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul partidei.
HC Zalău: Mihaela Cheţa (1), Ana Maria Inculeţ – Adina Cârligeanu, Andrada Maior Paşca, Florina Ciobanu (2), Florina Ţurcaş, Andrada Trif (2), Valentina Bardac, Crina Pintea (2), Eliza Cicic (1), Georgiana Ciuciulete (5), Roxana Rob (2), Alexandra Ciunt, Claudia Constantinescu (4), Costela Lazăr (1), Diana Puiu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
„U” Neptun Constanţa: Paula Vişan – Alexandra Orsivschi (1), Cristina Strahan (3), Andreea Barbos (1), Andreea Ivan (1), Andreea Mărginean (1), Paula Toma (3), Larisa Tamaş (3). Antrenor secund: Florin Cazan
Rezultatele complete din etapa a XXII-a: CSM Bucureşti – HCM Baia Mare 29 – 23, „U” Alexandrion Cluj – CSM Ploieşti 23 – 22, SC Mureşul Tg. Mureş – SCM Craiova 24 – 34, HC Dunărea Brăila – ASC Corona Braşov 26 – 31, HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman 24 – 19, CSM Unirea Slobozia – CSM Cetate Devatrans 28 – 29, HC Zalău – Universitatea Neptun Constanţa 20 – 13.
1. HCM Baia Mare 22 20 0 2 670 – 482 60p
2. CSM Bucureşti 22 20 0 2 637 – 465 59p*
3. ASC Corona Braşov 22 16 3 3 622 – 486 51p
4. SCM Craiova 22 14 0 8 508 – 487 42p
5. HCM Roman 22 12 2 8 518 – 502 38p
6. HC Zalău 22 12 1 9 544 – 543 37p
7. HC Dunărea Brăila 22 11 1 10 612 – 595 34p
8. CSM Ploieşti 22 9 0 13 510 – 549 27p