HC Zalău a învins fără emoţii Dacia Mioveni

Handbal Club Zalău a bifat miercuri a opta victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 23 – 19 disputa de pe teren propriu cu Dacia Mioveni, în cadrul unui joc din etapa a XVI-a a Ligii Naţionale. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a început în forţă partida, cunducând cu 5 – 0 după opt minute de joc. Până la pauză, handbalistele zălăuane s-au desprins la nouă lungimi, 15 – 6, scor la care era greu de crezut că Zalăul mai poate pierde duelul, chiar şi fără aportul Teodorei Popescu, scoasă pe targă de pe teren în finalul primei părţi. Formaţia de la poalele Meseşului a păstrat un avantaj liniştitor şi în partea secundă, tabela indicând 20 – 13 cu zece minute înainte de final. Jocul Zalăului nu a mai funcţionat la fel de bine şi în ultimele minute, echipa lui Tadici marcând de trei ori, în timp ce oaspetele au înscris de şase ori.

În urma acestui succes, HC Zalău a acumulat 25 de puncte, rămânând pe locul opt în clasament.

HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen, Alexandra Popescu – Andreea Mihart (4 goluri), Emilja Lazic (4), Elena Mitrache (3), Bianca Berbece (3), Toth Krisztina (2), Andreea Mărginean (2), Loredana Vartic (1), Andreea Bujor (1), Mouna Jlezi (1), Teodora Popescu (1), Sabrina Lazea (1), Gabriela Vrabie şi Tatyana Prycop. Manager: Gheorghe Tadici

One Thought to “HC Zalău a învins fără emoţii Dacia Mioveni”

1. […] Handbal Club Zalău a bifat miercuri a opta victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 23 – 19 disputa de pe teren propriu cu Dacia Mioveni, în cadrul unui joc din etapa a XVI-a a Ligii Naţionale. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a început în forţă partida, cunducând cu 5 – 0 după opt minute de joc. Până la pauză, handbalistele zălăuane s-au desprins la nouă lungimi, 15 – 6, scor la care era greu de crezut că Zalăul mai poate pierde duelul,  » Mai multe detalii […]