HC Zalău a câștigat primul meci de handbal disputat în noua sală din Mioveni

HC Zalău și Dacia Mioveni s-au duelat sâmbătă, în cadrul etapei a III-a din Liga Națională, fiind primul meci de handbal disputat în noua sală din Mioveni. Handbalistele lui Tadici le-au stricat sărbătoarea gazdelor, câștigând partida cu scorul de 18 – 16, după ce la pauză, tabela a arătat egalitate, 7 – 7.

HC Zalău s-a desprins la trei goluri după revenirea de la vestiare, 13 – 10, dar gazdele au egalat la 15, iar finalul a devenit mai disputat. Zălăuancele au beneficiat de două aruncări de la 7 metri, ambele transformate de Toth Krisztina, iar gazdele au înscris pentru 16 – 17 cu trei minute înainte de final. Ambele formații au mai ratat de câteva ori în ultimele minute, dar Zalăul a mai înscris o dată prin Lazic Emilija.

Cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Andreea Popescu, cu șase goluri, iar de la cel mai bine a punctat Ștefania Lazăr, care a înscris de opt ori.