Handbalistele lui Tadici s-au impus fără emoţii în faţa Craiovei

Etapa cu numărul 17 a Ligii Naţionale de handbal feminin a programat şi derby-ul dintre HC Zalău şi SCM Craiova, cele două echipe situându-se una lângă cealaltă în clasament. Zălăuancele ocupau locul opt înaintea disputei de sâmbătă, cu 25 de puncte, iar oltencele, poziţia a noua, cu 23 de puncte. Cu lecţiile bine făcute pentru partida de sâmbătă, handbalistele lui Tadici nu le-au dat nicio şansă elevelor lui Burcea, luând cu asalt poarta oaspetelor încă din primele minute. După cinci minute, Zalăul a avut 4 – 0, iar după primul sfert de oră, tabela indica 7 – 1. Arbitrii Gherman şi Moldovan s-au întrecut în sancţiuni, „bifând” 14 eliminări de două minute pe tot parcursul meciului. Cei doi maramureşeni au acordat opt astfel de sancţiuni Zalăului şi şase eliminări Craiovei. Şi cele două echipe s-au întrecut în ratări, dar Zalăul a fost, totuşi, echipa mai sigură în faţa porţii, intrând la cabine cu 13 – 6. Lazic, Berbece şi Mihart au ţinut Zalăul la o diferenţă liniştitoare şi în partea secundă, fiind principalele marcatoare ale echipei conduse de Tadici. 21 – 15 a fost rezultatul final, scor în urma căruia Zalăul s-a desprins la cinci puncte de locul nouă, urmând ca în etapa viitoare să evolueze pe terenul formaţiei Minaur Baia Mare.

One Thought to “Handbalistele lui Tadici s-au impus fără emoţii în faţa Craiovei”

1. […] Etapa cu numărul 17 a Ligii Naţionale de handbal feminin a programat şi derby-ul dintre HC Zalău şi SCM Craiova, cele două echipe situându-se una lângă cealaltă în clasament. Zălăuancele ocupau locul opt înaintea disputei de sâmbătă, cu 25 de puncte, iar oltencele, poziţia a noua, cu 23 de puncte. Cu lecţiile bine făcute pentru partida de sâmbătă, handbalistele lui Tadici nu le-au dat nicio şansă elevelor lui Burcea, luând cu asalt poarta oaspetelor încă din primele minute. După cinci minute, Zalăul a avut 4 – 0,  » Mai multe detalii […]