Gheorghe Tadici, manager HC Zalau: Din minutul 50 nu am mai fost lasati sa egalam

Gheorghe Tadici, manager HC Zalau: Din minutul 50 nu am mai fost lasati sa egalamDupa o evolutie destul de modesta a echipei HC Zalau, dar si dupa o prestatie lamentabila a cuplului de arbitri format din Starc si Stefan, gruparea de la poalele Mesesului s-a intors invinsa de la Galati

HC Otelul Galati – HC Zalau 27 – 25 (13 – 9)

Pentru HC Zalau au marcat: Holhos (7), Babeanu (5), Coadalata Ciuciulete (4), Czeczi (3), Molfea (3), Bidascu (3).

HC Zalau a pornit la Galati cu gandul la un rezultat favorabil, pe care a fost la un pas de a-l obtine daca handbalistele zalauance ar fi avut o evolutie mai buna si daca cei doi arbitri, Starc si Stefan, nu ar fi fluierat pe final numai intr-o directie. Scorul a fost deschis de gazde, in primul minut de joc, insa patru minute mai tarziu HC Zalau a condus cu scorul de 3 – 2. Galatencele au preluat din nou conducerea, dupa ce au marcat doua goluri consecutive, dar jucatoarele pregatite de Tadici au continuat sa se tina la distanta mica de gazde. In minutul 17, Otelul conducea tot cu un gol, 8 – 7, dupa care scorul a luat proportii, tabela aratand la pauza scorul de 13 – 9. Gazdele s-au distantat si mai mult in debutul partii secunde, scorul devenind 19 – 13 in minutul 39. Insa, cu opt minute inainte de final, HC Zalau a revenit la numai un gol in spatele adversarelor, 23 – 22, dupa care a urmat un final incendiar, in care arbitrii au stiut sa le dea gazdelor exact cat aveau nevoie pentru a se impune. Cu doua minute inainte de final, diferenta era tot de un gol (26 – 25), dupa care Amelia Busuioceanu a punctat pentru 27 – 25. Pe final, arbitrii le-au dat zalauancelor o lovitura de la sapte metri, care a fost insa ratata de Dana Babeanu. Gheorghe Tadici nu a ezitat sa critice prestatia elevelor sale, dar si deciziile celor doi arbitri. Am incercat sa pregatim cat mai bine acest joc, dar, asa cum este si proverbul . In primul rand trebuie sa ne vedem barna din ochii nostri. Nu am avut o evolutie buna pentru a putea face un rezultat favorabil. Evolutia portarilor a fost modesta si m-a nemultumit si jocul extremelor in faza de aparare. Am avut o prima repriza modesta, cu doar noua goluri inscrise, dar pe final ne-am apropiat la un singur gol. Insa, in ultimele zece minute nu am mai fost lasati sa egalam. Arbitrii ne-au oprit de multe ori din situatii clare de unu la unu, iar pe final am jucat si in patru jucatoare de camp, a declarat Tadici. Desi a ajuns sambata noaptea de la Galati, HC Zalau a inceput inca de duminica un program de recuperare, iar de ieri a inceput antrenamentele normale, pentru a pregati cat mai bine partida de maine, de pe teren propriu, cu Tomis Constanta, care va avea loc cu incepere de la ora 19.

Rezultatele complete: CSM Cetate Devatrans – HCM Stiinta Baia Mare 33 – 34, Universitatea Resita – Rapid CFR Bucuresti 42 – 27, HC Otelul Galati – HC Zalau 27 – 25, Tomis Constanta – Oltchim Ramnicu Valcea 22 – 27, HCM Roman – U Cluj 21 – 23, HCM Buzau – Stiinta Bacau 27 – 27, Rulmentul Brasov – HC Dunarea Braila 31 – 27.

1. HCM Stiinta Baia Mare 2 2 0 0 75 – 54 4p

2. Oltchim Rm. Valcea 2 2 0 0 64 – 46 4p

3. Rulmentul Urban Brasov 2 2 0 0 61 – 51 4p

4. HC Dunarea Braila 2 1 0 1 66 – 55 2p

5. HC Zalau 2 1 0 1 57 – 47 2p

6. HCM Roman 2 1 0 1 48 – 43 2p

7. Universitatea Resita 2 1 0 1 62 – 59 2p

8. U Jolidon Cluj 2 1 0 1 47 – 46 2p