Gheorghe Tadici: „Când fetele practică un joc colectiv, sunt greu de învins”

Chiar dacă Gheorghe Tadici a afirmat înaintea jocului de la Vâlcea că s-ar mulţumi şi cu un rezultat de egalitate, Handbal Club Zalău a reuşit să se impună duminică cu scorul de 29 – 25 în faţa formaţiei HCM Râmnicu Vâlcea. Cu Ana Maria Dragut într-o formă bună pe faza de atac şi cu o evoluţie remarcabilă a extremei Valentina Panici, formaţia de la poalele Meseşului a trecut la conducere încă din primele minute, în timp ce gazdele au avut o singură dată avantaj pe tabelă, în minutul 13, când au condus cu 6 – 5, după ce zălăuancele au avut 5 – 2. A fost doar un „foc de paie” din partea gazdelor, fiindcă zălăuancele au revenit rapid la forma bună din primele minute şi au reuşit să se desprindă la patru goluri în minutul 20, 14 – 10. Diferenţa a fost tot de patru lungimi şi la finalul primei părţi, când tabela a arătat 16 – 12 în favoarea Zalăului.
Portarul Paula Vişan a ieşit din nou în evidenţă, a apărat chiar şi o aruncare de la şapte metri, iar formaţia zălăuană s-a desprins la şase goluri în partea secundă, diferenţă înregistrată de mai multe ori pe tabelă.
Pe fondul unei evoluţii ceva mai modeste în faza de apărare din partea handbalistelor zălăuane, gazdele s-au apropiat la trei goluri în ultimele minute, dar Zalăul a mai punctat de două ori prin Crap şi Panici, rezolvând „ecuaţia” victoriei. În ultimele secunde, Vâlcea a beneficiat de o aruncare de la şapte metri, transformată de Nicoleta Safta, scorul final devenind astfel 29 – 25 în favoarea Zalăului.
„După patru meciuri dificile, în care am obţinut numai victorii, fetele au demonstrat că formează o adevărată echipă. Atunci când jucătoarele îşi unesc forţele şi nu practică un joc individual, sunt greu de învins. Toate fetele merită felicitări, mai ales că au depăşit anumite probleme de sănătate. Unele dintre ele au şi fost foarte solicitate. Avem un nucleu destul de redus de jucătoare, cu soluţii puţine pe bancă, tocmai de aceea sunt nevoit să folosesc doar opt, maxim nouă dintre ele”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul jocului.
„Ne bucurăm pentru cele trei puncte. Este o victorie mare. Echipele sunt apropiate valoric, dar cred că noi ne-am dorit mai mult victoria. Muncim mult la antrenamente, iar acest lucru se vede”, a precizat şi căpitanul Zalăului, Valentina Panici.
Publicul vâlcean a venit în număr mare la partida de duminică, mai ales că formaţia zălăuană este condusă de antrenorul cu care Oltchimul a realizat cele mai bune rezultate din istorie, obţinând şase trofee în decurs de doi ani.
Pentru HC Zalău urmează jocul de pe teren propriu cu Măgura Cisnădie, programat joi, la ora 17, în Sala Sporturilor din Zalău.
HCM Râmnicu Vâlcea: Elena Şerban, Daniela Vălean – Anamaria Simion (6), Nicoleta Safta (4), Andrea Beleska (4), Mihaela Ani Senocico (3), Andreea Adespi (3), Maria Gavrilă (2), Patricia Vizitiu (2), Cristina Florica, Petla Blazek, Hermina Stoicănescu şi Maria Craiu. Antrenori: Constantin Ştefan (principal) şi Torok Maria (secund)
HC Zalău: Paula Vişan, Ana Maria Inculeţ – Ana Maria Dragut (8), Valentina Panici (8), Roxana Rob (5), Raluca Crap (3), Larisa Tamaş (2), Teodora Bloj (2), Andrada Trif (1), Sabine Klimek, Ana Ciolan şi Cristina Nica. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici.
Rezultatele complete din etapa a X-a: „U” Cluj – HC Dunărea Brăila 30 – 18, Măgura Cisnădie – Danubius Galaţi 19 – 20, CSM Bistriţa – CSM Bucureşti 25 – 35, HCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 25 – 29, CSM Cetate Devatrans -CSM Roman 18 – 35. Unirea Slobozia a stat. Meciul dintre ASC Corona Braşov şi SCM Craiova s-a desfăşurat aseară, după închiderea ediţiei.
1. CSM Bucureşti 10 9 0 1 305 – 203 27p
2. HC Dunărea Brăila 9 7 1 1 236 – 220 22p
3. ASC Corona Braşov 9 5 1 3 234 – 220 16p
4. HC Zalău 9 5 1 3 222 – 216 16p
5. CSM Bistriţa 9 5 0 4 254 – 251 15p
6. SCM Craiova 8 4 1 3 211 – 204 13p
7. HCM Râmnicu Vâlcea 9 4 1 4 221 – 224 13p
8. Măgura Cisnădie 9 4 1 4 218 – 238 13p