Final de sezon în Liga a IV-a

Campioană judeţeană a devenit Luceafărul Bălan, echipa pregătită de Marius Paşca înregistrând 25 de victorii şi o singură înfrâgere

Ultima rundă din cadrul sezonului 2014 – 2015 al Ligii a IV-a de fotbal a pus faţă-n faţă ocupantele primelor două locuri. Campioana Luceafărul Bălan avea să se deplasaseze la Jibou pentru duelul cu Rapid din localitate. După o primă repriză în care jocul echipei gazdă a arătat mai bine decât al oaspeţilor, echipa din Bălan a întors rezultatul în favoarea sa în partea secundă şi a reuşit să se impună cu 5 – 2, după ce Jiboul a avut 1 – 0 la pauză.
„Pentru noi a fost un sezon conform aşteptărilor, chiar dacă am suferit şi o înfrângere. Consider că lotul pe care l-am avut la dispoziţie de la începutul campionatului şi modul de exprimare în teren al echipei ne dădeau dreptul să sperăm la primul loc. Linia de clasament reflectă realitatea din campionat. Mi-ar fi plăcut, însă, să fie un campionat mai disputat, cu încă două, trei echipe apropiate de valoarea noastră. Sper să fim într-o formă cât mai bună la cele două meciuri de baraj care ne aşteaptă în această lună şi să ieşim învingători la final”, a declarat Marius Paşca, antrenorul campioanei judeţene.
Sportul Şimleu s-a impus tot cu scorul de 5 – 2 în faţa celor de la Gloria Bobota, iar scorul etapei l-a stabilit Olimpic Bocşa, care a câştigat cu 6 – 2 duelul de pe teren propriu cu CS Crasna. Unirea Mirşid nu a avut nicio emoţie pe terenul celor de la Real Crişeni, impunându-se cu scorul de 4 – 1, după ce la pauză, diferenţa era de două goluri, 3 – 1.
Două partide s-au încheiat la „masa verde”. Dumbrava Gîlgău a câştigat în faţa celor de la CS Barcău Nuşfalău, iar AS Chieşd, în faţa echipei Benfica Ileanda, în timp ce meciul dintre Flacăra Halmăşd şi Silvania Cehu Silvaniei a fost amânat.
Miercuri după-amiaza este programată restanţa din cadrul penultimei etape, dintre Sportul Şimleu Silvaniei şi Olimpic Bocşa.
Rezultatele complete şi marcatorii ultimei etape:
Rapid Jibou – CS Barcău Nuşfalău 2 – 5 (1 – 0)
Au marcat: Florin Moldovan (min. 5), Alex Turcu (min. 90), respectiv Andrei Teglaş (min. 47, 49 şi 84) şi Maior Istvan (min. 53 şi 85)
Gloria Bobota – Sportul Şimleu 2 – 5 (0 – 2)
Au marcat: Răzvan Gal (min. 58), Vasile Man (min. 89), respectiv Lazăr Zoltan (min. 35 şi 42), Călin Inocan (min. 52) şi Andrei Chiş (min. 69 şi 79).
Real Crişeni – Unirea Mirşid 1 – 4 (1 – 3)
Au marcat: Sorin Iacob (min. 10), respectiv Ciprian Pavel (min. 20 şi 26), Ciprian Bărnuţiu (min. 29) şi Florin Kordiş (min. 74)
Olimpic Bocşa – CS Crasna 6 – 2 (4 – 1)
Au marcat: Cosmin Pop (min. 7), Alexandru Stan (min. 16 şi 47), Cosmin Cozma (min. 28), Dumitru Bordaş (min. 33) şi Robert Niculăuţ (min. 82), respectiv Rareş Hossu (min. 41) şi Dan Cenan (min. 76)
1. Luceafărul Bălan 26 25 0 1 134 – 27 75p
2. Rapid Jibou 26 16 4 6 83 – 32 52p
3. Dumbrava Gîlgău 26 14 7 5 73 – 38 49p
4. Unirea Mirşid 26 13 7 6 68 – 44 46p
5. AS Chieşd 26 14 3 9 73 – 53 45p
6. Sportul Şimleu 25 13 4 8 78 – 55 43p
7. Silvania Cehu Silv. 25 13 4 8 71 – 69 43p
8. Benfica Ileanda 26 11 4 11 47 – 49 37p