FC Zalău, învinsă la scor în primul amical

„U” Cluj – FC Zalău 5 – 0 (4 – 0)

FC Zalău a început în forţă seria partidelor de verificare din acest an, întâlnind, în deplasare, formaţia din Liga I, Universitatea Cluj.
Diferenţa de valoare dintre cele două loturi s-a văzut foarte bine pe teren, clujenii impunându-se la final cu scorul de 5 – 0, după ce la pauză conduceau cu 4 – 0.
„Şepcile roşii” au deschis repede scorul, după numai nouă minute de joc, prin Georgian Tobă, care l-a învins pe portarul Claudiu Chiş printr-un şut din interiorul careului.
Gazdele şi-au majorat avantajul, cinci minute mai târziu, prin Viorel Dinu. Acesta a primit o pasă în centrul careului de la Eduard Nicola, a şutat la colţul lung, lăsându-l fără replică pe portarul zălăuan.
Prima ocazie, ceva mai clară, a zălăuanilor s-a consumat în minutul 18, când Viorel Ionaşcu a vrut să paseze în faţa porţii pentru Teglaş, dar portarul clujenilor, Boşneag, a fost pe fază şi a reţinut balonul.
Nu au trecut bine nici măcar cele 25 de minute că „U” Cluj avea deja un avantaj de trei goluri. Răzvan Zăinescu a fost cel care a marcat pentru 3 – 0, după ce a scăpat singur cu portarul zălăuan.
Până la pauză, clujenii au mai marcat o dată, prin Viorel Dinu, în minutul 34.
La pauză, noul antrenor al Clujului, Ionel Ganea, a schimbat aproape întreaga echipă, însă şi Marius Paşca efectuat câteva modificări.
Partea secundă a fost mult mai săcară în goluri. Prima ocazie notabilă le-a aparţinut clujenilor, Cătălin Anghel scoţând mingea de pe linia porţii, în minutul 56, după un lob trimis de Andreas Călăcean. În minutul 59, a venit rândul lui Gigi Gorga să irosească o bună ocazie de a înscrie. Codruţ Ardelean a pătruns bine pe flancul stâng, i-a pasat foarte bine lui Gorga, însă şutul acestuia din urmă a trecut alături.
Unicul gol al reprizei secunde a fost marcat tot de clujeni, în minutul 86. Octavian Ursu a fost faultat în careu de Cătălin Anghel, centralul Paul Unimătan a dictat lovitură de pedeapsă, iar Apostol Muzac a transformat penalty-ul.
„U” Cluj: Ionuţ Boşneag, Raul Ciupe, Zsolt Szilagyi, Adrian Popa, Eduard Nicola, Răzvan Zăinescu, Dan Bucşă, Kovacs Lorand, Georgian Tobă, Vasile Gheorghe, Viorel Dinu. Au mai evoluat: Cătălin Samoilă, Rareş Takacs, Florin Cordoş, Paul Tene, Apostol Muzac, Andreas Călăcean, Octavian Ursu, Robert Iancu, Răzvan Dulap, Dan Zdroba, Alex Ţicrea, Cătălin Dedu, Andrei Ciaca şi Cristian Mureşan. Antrenori: Ionel Ganea, Marius Popescu şi Gheorghe Barbu
FC Zalău: Claudiu Chiş, Vlad Lung, Cosmin Cosma, Codruţ Bulz, Vlad Negrean, Maior Istvan, Mihai Bode, Raul Stanciu, Viorel Ionaşcu, Cosmin Sabou şi Andrei Teglaş. Au mai evoluat: Alex Gudea, Claudiu Cornaci, Gigi Gorga, Cătălin Anghel, Codruţ Ardelean şi Gabriel Ţiriac. Antrenori: Marius Paşca şi Cristian Oros.