FC Zalau, in afara obiectivului dupa prima parte a campionatului

FC Zalau, in afara obiectivului dupa prima parte a campionatuluiUnirea Tarlungeni – FC Zalau 2 – 1 (2 – 0)

Au marcat: Liviu Nicolae (min. 33), George Vlaseanu (min. 30), respectiv Andrei Balan (min. 55)

Unirea Tarlungeni: Petrut Bunduc – George Vlaseanu, Cosmin Sapatana, Vasile Tatarciuc, Emanuel Popa (min. 17, Alexandru Airinei), Codrin Airinai (min. 75, Emanuel Cretulescu), Sergiu Brujan, Flaviu Iaru, Daniel Toderascu, Liviu Nicolae (min. 88, Rares Mihalcea), Ciprian Pricop (min. 75, Ciprian Colarev). Antrenor: Gheorghe Balint

FC Zalau: Claudiu Chis – Dragos Surducan (min. 70, Andrei Teglas), Vasile Jula, Claudiu Cornaci, Vlad Negrean (min. 70, Radu Neicu), Maior Istvan (min. 46, Gabriel Craciun), Raul Stanciu, Cosmin Sabou, Gigi Gorga, Vlad Lungu, Andrei Balan. Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristian Oros (secund)

O pozitie mai mult decat modesta ocupata de FC Zalau dupa prima parte a campionatului Ligii a III-a de fotbal. Echipa condusa de Marius Pasca si Cristian Oros a incheiat turul pe locul opt, o pozitie care nu se incadreaza in obiectivul stabilit la finalul sezonului, locurile 1 – 7. Un obiectiv care, asa cum am mai spus in editia de vineri, ar trebui stabilit unei echipe nou promovate, nu unei formatii care activeaza pentru al IV-lea sezon consecutiv in Liga a III-a.

Pentru FC Zalau, ultimul meci al turului a avut loc la Tarlungeni, unde a intalnit vineri echipa Unirea din localitate. Cele doua adversare se aflau una langa cealalta in clasament inaintea ultimei runde, FC Zalau pe pozitia a VII-a, cu 24 de puncte, iar echipa brasoveana pe locul opt, cu 22 de puncte.

Scorul final al partidei, 2 – 1 pentru formatia gazda, a facut insa ca cele doua echipe sa faca schimb de locuri in clasament la finalul acestui tur.

Cele doua echipe nu au iesit cu nimic in evidenta in primele 20 de minute ale partidei de la Tarlungeni, fiecare avand cate o ocazie, insa nu foarte mare, de a marca. Prima le-a apartinut gazdelor, in minutul opt, prin Sergiu Bujan, al carui sut din lovitura libera a trecut putin pe langa poarta aparata de Chis, iar in minutul 15, Vlad Negrean a irosit prima ocazie pentru FC Zalau.

Gazdele reusesc deschiderea scorului in minutul 22, la prima lovitura de colt a meciului, marcator fiind Liviu Nicolae, care, scapat de sub marcaj, reia balonul cu capul in plasa din numai cativa metri.

Nu trec decat opt minute pana cand Unirea Tarlungeni isi majoreaza avantajul de pe tabela. Maior Istvan respinge gresit cu capul pana la George Vlaseanu, care reia tot cu capul in plasa echipei zalauane, fara nicio speranta pentru portarul Chis.

Desi este condusa cu doua goluri pe tabela, formatia zalauana nu iese cu nimic in evidenta pana la finalul celor 45 de minute, tot gazdele reusind sa domine mai mult jocul.

Dupa revenirea de la vestiare, jocul Zalaului parca arata ceva mai bine, iar in minutul 55, Andrei Balan reuseste sa reduca din handicap, printr-un sut de la aproximativ 20 de metri.

Vlad Lung iroseste sansa egalarii, in minutul 65, dupa o pasa primita de la Cosmin Sabou, sutand alaturi din interiorul careului.

FC Zalau pune tot mai mult stapanire pe joc, insa nu reuseste sa modifice nimic pe tabela pana la finalul partidei, astfel ca se intoarce acasa fara niciun punct, ramanand cu un singur punct castigat in patru etape, pe teren propriu, in fata celor de la FCM II Targu Mures.

Rezultatele complete din ultima etapa: Unirea Tarlungeni – FC Zalau 2 – 1, FCM II Targu Mures – Vointa Liveyile 3 – 2, Seso Campia Turzii – Olimpia Satu Mare 0 – 1, Universitatea II Cluj – Unirea Floresti 1 – 2, Sanatatea Cluj – Corona Brasov 0 – 2, CS Zlatna – CFR Cluj 4 – 2, Avantul Reghin – Unirea Ungheni 1 – 3, Gloria II Bistrita – Unirea Dej 0 – 3.

1. Corona Brasov 15 10 3 2 31 – 6 33p

2. Olimpia Satu Mare 15 10 1 4 25 – 15 31p

3. Unirea Ungheni 15 9 1 5 30 – 22 28p

4. FCM Avantul Reghin 15 8 3 4 22 – 15 27p

5. FC SeSo Campia Turzii 15 8 2 5 24 – 14 26p

6. Universitatea II Cluj 15 8 2 6 31 – 22 26p

7. Unirea Tarlungeni 15 7 4 4 23 – 16 25p

8. FC Zalau 16 7 3 6 23 – 24 24p