FC Zalău a pierdut şi amicalul cu Unirea Jucu

Al şaselea amical din această iarnă pentru FC Zalău a însemnat a treia înfrângere, jucătorii pregătiţi de Olariu şi Oros pierzând cu scorul de 1 – 3 jocul cu Unirea Jucu, desfăşurat sâmbătă. Cu câteva zile înaintea eşecului cu formaţia din judeţul Cluj, zălăuanii au pierdut cu scorul de 0 – 5 amicalul cu FCM Baia Mare, liderul Seriei a II-a din Liga secundă.
Jucu a deschis scorul după numai două minute, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Gabriel Luca, după un fault în propria suprafaţă de pedeapsă comis de Vlad Tohat. Ţugui şi Tăbârţă au trecut pe lângă egalare, iar în minutul 10, oaspeţii şi-au majorat avantajul prin Rareş Pintea. Până la finalul primei părţi, ambele echipei şi-au mai trecut în cont câteva ocazii periculoase, dar tabela a rămas nemodificată.
În partea secundă, echipa Zalăului a fost schimbată aproape în totalitate, antrenorul Olariu trimiţându-i în teren pe toţi jucătorii de rezervă, cu excepţia francezului Jordan Woume.
Alberto Vălimăreanu a redus din handicap în minutul 47, dar scorul final l-au stabilit tot oaspeţii. Cu câteva minute înainte de final, oaspeţii au beneficiat de a doua lovitură de pedeapsă, transformată de Alexandru Pop, iar scorul final a devenit 3 – 1 pentru Unirea Jucu.
FC Zalău: Pavel Galac – Sergiu Bercean, Vlad Tohat, Paul Gheţu, Viorel Ionaşcu, Alberto Vălimăreanu, Alexandru Flueraş, Ibrahim Jamilu, Louis Copilescu, Boris Ţugui şi Cristian Tăbârţă. Au mai evoluat: Cristian Man – Ionuţ Blaga, Tonko Robert, Alexandru Papp, Alexandru Taloş, Alexandru Pop, Alexandru Neagotă şi Idris Abdul. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Unirea Jucu: Adrian Ţicrea, Tinuţ Budecan, Mihai Kereki, Rareş Pintea, Gabriel Coţi, Gabriel Luca, Florin Fizeşan, Mihai Maxim, Sebastian Rus, Daniel Brumă şi Alexandru Pop. Au mai evoluat: Adrian Horvat – Olimpiu Bucur, Patrik Pop, Paul Chiş şi Giorgian Antoniu. Antrenor: Horaţiu Sătmar