FC Zalău a obţinut prima victorie pe teren propriu

Deşi nu a practicat un joc spectaculos, FC Zalău a reuşit să se impună vineri după-amiaza cu scorul de 1 – 0 în disputa de pe teren propriu cu FC Bistriţa. Ambele echipe şi-au creat puţine ocazii de gol la poarta adversă, zălăuanii având în prima parte mai multe şanse de a înscrie în poarta formaţiei vizitatoare. Unicul gol al partidei s-a înscris după numai un sfert de oră, prin Marius Hosu, care a primit o pasă la aproximativ 40 de metri de poarta adversă, a pătruns printre fundaşii adverşi şi l-a învins pe goalkeeper-ul bistriţenilor cu un şut din interiorul careului. Sergiu Bercean şi Cristian Tăbârţă au avut şi ei şansa de a-şi trece numele pe lista marcatorilor, dar nu au fost suficienţi de concentraţi la finalizare.
Partea a doua a fost mai echilibrată, însă jocul s-a desfăşurat mai mult la jumătatea terenului. Singura ocazie notabilă le-a aparţinut oaspeţilor, în minutul 80, şutul lui Negruţ trecând la mică distanţă de poarta apărată de Băican.
După victoria de vineri, FC Zalău a urcat pe poziţia a VIII-a, urmând ca în etapa viitoare să evolueze pe terenul formaţiei Unirea Dej.
La partida de vineri, în tribuna oficială a Stadionului Municipal s-a aflat şi fostul internaţional, Ioan Ovidiu Sabău, actualmente manager sportiv la Universitatea Cluj. Sabău a fost prezent la meciul de la Zalău pentru a urmări câţiva jucători de la formaţia bistriţeană, părăsind Stadionul Municipal cu zece minute înaintea fluierului final.
FC Zalău: Claudiu Băican – Grigore Turda, Paul Mateciuc, Tonko Robert, Ionuţ Ţârlea, Cristian Bucur, Gabriel Coţi, Florin Istrate (min. 65, Alberto Vălimăreanu), Sergiu Bercean, Marius Hosu (min. 84, Alexandru Pop) şi Cristian Tăbârţă (min. 71, Raul Stanciu). Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
FC Bistriţa: Raul Pop – Tiberiu Rus (min. 40, Horaţiu Vărăreanu), Roberto Maşnaş, Alin Chibulcutean, Dumitru Negruţ, Adrian Nalaţi, Adrian Miholca, Florin Alexandru (min. 60, Otinel Sighiartău), Vlad Neamţu (min. 46, Răzvan Ţigorean), Raul Colţa, Akari Sadi. Antrenor: Sebastian Moga
Rezultatele complete: CS Oşorhei – Metalurgistul Cugir 0 – 4, Unirea Jucu – Avântul Reghin 2 – 0, Sănătatea Cluj – Unirea Dej 3 – 0, FC Zalău – FC Bistriţa 1 – 0, ASA Târgu Mureş – Gaz Metan II Mediaş 0 – 3, Comuna Recea – Viitorul Ulmeni 1 – 2, AFC Hermannstadt – Recolta Dorolţ 3 – 1.
15. Recolta Dorolţ 4 0 0 4 2 – 10 0p

One Thought to “FC Zalău a obţinut prima victorie pe teren propriu”

Felicitari echipei fc zalau pentru frumoasa victorie cu fc bistrita bravo baieti , batei si la dej si urcati cat mai sus in clasament si de unde sti domn ziarist ca domnul ioan sabau a venit numa pentru juc de la bistrita sa vada?