FC Zalău a învins liderul

După o primă parte destul de anostă, juniorii republicani B de la FC Zalău au avut un debut excelent în returul Campionatului Naţional, reuşind să învingă duminică, cu scorul de 2 – 1 liderul Seriei a V-a, CS FC Liberty Oradea, formaţie ce nu pierduse niciun meci în primele 11 etape. „Nu am avut aşteptări prea mari de la acest meci, având în vedere că Liberty nu pierduse niciun meci până la partida cu noi. Copiii au itrat foarte motivaţi în teren, au crezut în victorie, iar acest lucru a contat enorm. Mă bucur că au reuşit să întoarcă rezultatul în repriza a doua, chiar dacă am evoluat în superioritate numerică. Iată că după un început foarte prost de tur, am început foarte bine returul şi sper să continuăm pe aceeaşi linie”, ne-a declarat antrenorul Gigi Gorga.
Liberty Oradea a condus la pauză cu scorul de 1 – 0, iar în partea a doua, FC Zalău a reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea sa, evouând în superioritate numerică aproape toată repriza secundă, după eliminarea unui fundaş al echipei adverse. Golul egalizator a fost înscris de Mare Rudolf, iar Vlad Puşcaş a fost cel care a adus zălăuanilor o victorie istorică, în urma căreia juniorii B acumulează nouă puncte în clasament, situându-se pe poziţia a noua, la egalitate de puncte cu LPS Cluj-Napoca.
Juniorii A au pierdut cu scorul de 1 – 5, golul echipei zălăuane fiind marcat de Marin Gliguţă.
Luceafărul Bălan a pierdut la ambele grupe în etapa de duminică, pe teren propriu, în faţa celor de la Atletico Arad. Juniorii A au cedat cu 0 – 1, iar juniorii B au perdut cu 2 – 3, cele două goluri fiind înscrise de Flavius Cont şi Darius Colcear.
Rezultatele complete din etapa a XII-a: Olimpia Satu Mare – Luceafărul Oradea 1- 2 la juniori A, 2 – 1 la juniori B; UTA – LPS CSS Bihorul Oradea 0 – 1, 1 – 3; LPS Satu Mare – „U” Cluj 0 – 3, 2 – 0; FC Zalău – CS FC Liberty Oradea 1 – 5, 2 – 1; LPS Cluj-Napoca FC Bihor 2 – 1, 2 – 3; Luceafărul Bălan – Atletico Arad 0 – 1, 2 – 3.
Clasament juniori A: 1. „U” Cluj – 28p; 2. FC Bihor – 28p; 3. UTA – 24p; 4. CS FC Liberty Oradea – 20p; 5. LPS Satu Mare – 20p; 6. Luceafărul Oradea – 19p; 7. Atletico Arad – 17p; 8. Luceafărul Bălan – 14p; 9. LPS CSS Bihorul Oradea – 12p; 10. LPS Cluj-Napoca – 12p; 11. FC Olimpia Satu Mare – 10p; 12. FC Zalău – 3p.
Clasament juniori B: 1. Liberty Oradea – 31p; 2. LPS Satu Mare – 28; 3. Atletico Arad – 26p; 4. FC Bihor – 24p; 5. LPS CSS Bihorul Oradea – 24p; 6. UTA – 21p; 7. „U” Cluj – 20p; 8. Olimpia Satu Mare – 11p; FC Zalău – 9p; 10. LPS Cluj Napoca – 9p; 11. Luceafărul Oradea – 4p; 12. Luceafărul Bălan – 2p.