FC Zalău a egalat liderul la puncte

Etapa a II-a din returul Ligii a III-a de fotbal a fost una perfectă pentru FC Zalău. Echipa pregătită de Călin Pop şi Cristian Oros a dispus cu scroul de 2 – 0, în deplasare, de Gloria Progresul Bistriţa, victorie în urma căreia a egalat liderul la puncte. FCM Baia Mare a pierdut surprinzător cu scorul de 0 – 1 pe terenul formaţiei CS Iernut, iar în acest moment, maramureşenii şi zălăuanii au fiecare câte 32 de puncte acumulate.
Soarta partidei dintre Gloria Progresul Bistriţa şi FC Zalău a fost tranşată încă din prima repriză, când formaţia de la poalele Meseşului a înscris ambele goluri care i-au adus victoria.
Cristian Tăbârţă a reuşit o „dublă” în decurs de numai două minute. Primul gol a fost marcat în minutul 28, când Tăbârţă a scăpat singur cu portarul advers, l-a driblat pe acesta şi a trimis balonul cu latul în plasă.
În minutul 30, acelaşi Tăbârţă apare bine la finalizare în faţa porţii, reluând balonul în plasă după o centrare trimisă de pe partea stângă.
Diferenţa de la final putea fi chiar mai mare, dar Cristian Tăbârţă a ratat singur cu portarul advers în minutul 90.
În etapa viitoare, programată vineri, FC Zalău va primi vizita liderului FCM Baia Mare, meciul fiind programat la ora 15, pe Stadionul Municipal.
Gloria Bistriţa: Raul Pop – Tinuţ Budăcan, Florin Fizeşan, Ionuţ Homei, Marius Coti, Alin Ţegle, Traian Jarda (min. 80, Ionuţ Ceuşan), Florin Alexandru (min. 66, Vasile Lup), Claudiu Rogozan, Olimpiu Bucur, Dan Brumă. Antrenor: Dorel Zăgrean
FC Zalău: Cristian Man – Andrei Sabău, Iulian Petrache, Alin Mutu, Răzvan Dulap, Vasile Pop (min. 80, Alexandru Pop), Bogdan Roghină, Benjamin Kuku, Daniel Supuran, Cristian Tăbârţă şi Andrei Ceaca. Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)
Rezultatele complete din etapa a XV-a: Arieşul Turda – CS Oşorhei 1 – 1, CSC Sânmartin – Unirea Dej 4 – 1, CS Iernut – FCM Baia Mare 1 – 0, Unirea Jucu – Metalurgistul Cugir 0 – 0, Industria Galda – Sănătatea Cluj 1 – 1, CSM Sighetu Marmaţiei – Avântul Reghin 2 – 0, Gloria Bistriţa – FC Zalău 0 – 2.
1. FCM Baia Mare 15 10 2 3 26 – 7 32p
2. FC Zalău 15 10 2 3 33 – 17 32p
3. CSM Sighetu Marmaţiei 15 8 4 3 20 – 12 28p
4. CS Oşorhei 15 8 3 4 26 – 12 27p
5. CSC Sânmartin 15 8 2 5 25 – 17 26p
6. Metalurgistul Cugir 15 7 4 4 26 – 17 25p
7. Arieşul Turda 15 6 5 4 22 – 12 23p
8. Gloria Bistriţa 15 5 3 7 19 – 21 18p