FC Silvania a transferat un brazilian

Edvan Correia Edson do Nascimento a semnat un contract pe un an cu gruparea de la poalele Magurii

In varsta de 29 de ani, brazilianul Edvan Correia Edson do Nascimento a semnat un contract pe o perioada de un an cu FC Silvania Simleu-Silvaniei, dupa ce in Romania a mai evolua in urma cu doua sezoane la Universitatea Cluj, pe vremea cand sepcile rosii jucau in Liga I. Ultima data insa a evoluat la un club din Liga a II-a ungara. Jucatorul de culoare a evoluat 65 de minute in amicalul pe care FC Silvania l-a sustinut sambata, pe teren propriu, in fata echipei Luceafarul Oradea, scorul final fiind 2 – 1 pentru simleuani. Gazdele au deschis scorul in minutul 12, prin Brata, care a transformat un penalty obtinut de Petcut. Doua minute mai tarziu, Dumitru Muntean putea face 2 – 0, insa bolta acestuia trimisa din marginea careului de 16 metri a lovit bara transversala. Oaspetii au avut primul sut pe spatiul portii in minutul 30, iar in minutul 37 au restabilit egalitatea dintr-o faza fixa. Cu cinci minute inainte de finalul primei parti, Danila putea duce din nou FC Silvania in avantaj, insa a reluat cu capul peste poarta, din sapte metri, centrarea lui Petcut de pe partea dreapta. Si Gavrilescu a trecut pe langa golul cu numarul doi al simleuanilor, in minutul 49, cand a primit o pasa in adancime si a trimis alaturi din opt metri, lateral stanga. Cinci minute mai tarziu, Gavrilescu scapa singur spre poarta odarenilor, insa este faultat din spate de un fundas advers. Jucatorul Simleului riposteaza, urmeaza cateva minute de imbranceli intre jucatorii celor doua echipe, in urma carora, atat Gavrilescu cat si fundasul Luceafarului vad cartonasul rosu. Avand in vedere ca a fost doar o partida de verificare, ambii antrenori au trimis in teren alti jucatori in locul celor eliminati. Golul victoriei pentru simleuani avea sa vina in minutul 75, marcator fiind jibouanul George Cotut. Acesta a primit o pasa in careu de pe partea dreapta, de la Puti si a reluat cu latul in plasa, din sapte metri. Chiar daca jocul simleuanilor nu a fost unul foarte stralucit, la final, antrenorul Dacian Nastai a declarat ca prefera ca echipa sa sa aiba evolutii mai modeste in partidele de verificare si sa joace bine in meciurile oficiale, decat sa fie invers. Urmatorul meci de verificare pentru gruparea de la poalele Magurii va avea loc maine, la Campia Turzii, in fata echipei locale, CS Seso Campia Turzii (noua echipa ce va evolua in Liga a III-a), urmand ca sambata sa aiba loc la Simleu-Silvaniei returul cu aceeasi formatie.

FC Silvania: Gabriel Gabor – Dumitru Muntean, Dan Muresan, Raul Crisan (min. 45, Iulian Petrache), Marius Varga, Dan Vascan (min. 45, Swarzkopf Istvan), Ciprian Brata (min. 45, Bogdan Belcin), George Petcut (min. 77, Florin Puti), Dan Gavrilescu (min. 54, George Cotut, min. 88, Adrian Micas), Ionut Danila, Edvan Correia (min. 65, Lupo Lorand). Rezerve: Emil Stef si Cristian Schnellenperger. Antrenori: Dacian Nastai (principal), Vasile Pasca (secund).