O singura medalie la Campionatele Nationale de atletism

Campionatele Nationale de atletism, rezervate seniorilor si tineretului, au avut loc la finalul saptamanii trecute, la Bucuresti, printre participanti aflandu-se si cinci sportivi de la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau. Paula Todoran, George Guset, Samuel Bita, Andreea Barna si Nicoleta Petrescu, ultimii trei fiind cu dubla legitimare. Avand ca obiectiv castigarea unei medalii in proba de 10.000 de metri, Paula Todoran si-a indeplinit obiectivul, castigand medalia de bronz, chiar daca timpul inregistrat la finalul cursei (36:06:00) a fost unul destul de slab. In aceeasi proba, Nicoleta Petrescu (Rapid Bucuresti – CSM Armatura Zalau) s-a clasat pe politia a opta, in timp ce Andreea Barna (Mica Roma Blaj – CSM Armatura Zalau) a terminat cursa pe ultima pozitie. Zalauanca Simona Maxim (legitimata la CSU Galati) a abandonat cursa dupa opt kilometri, din cauza unor probleme de sanatate. Duminica a urmat cursa de 5.000 de metri, unde Paula Todoran nu a mai luat startul, antrenorul acesteia, Mirel Seisanu, declarand ca a dorit sa-si protejeze sportiva pentru Campionatul National de semimaraton ce va avea loc la finalul lunii, la Buzau. La 5.000 de metri, Simona Maxim s-a clasat pe locul sase, in timp ce Andreea Barna a ocupat pozitia a saptea. Atat in proba de 10.000 de metri, cat si in cea de 5.000 de metri, locul intai a fost castigat de Constantina Dita Tomescu, medaliata cu aur la Jocurile Olimpice de anul trecut de la Beijing, in proba de maraton. Samuel Bita, avea stabilit si el obiectiv de medalie la aceste nationale, insa, atletul cu dubla legitimare la Drobeta Turnu Severin – CSM Armatura Zalau s-a clasat abia pe pozitia a sasea, cu timpul de 9 minute, 35 de secunde si 89 de sutimi. Aceasi pozitie a ocupat-o Bita si in proba de 800 de metri plat, inregistrand timpul de un minut, 53 de secunde si 75 de sutimi. George Guset, a concurat in proba de aruncarea greutatii, clasandu-se la final pe pozitia a saptea, cu o aruncare de 14 metri si 7 centimetri.