Duel salajean in Cupa Romaniei

Duel salajean in Cupa RomanieiStadionul Municipal din Zalau va gazdui azi, de la ora 17:30, o noua disputa intre FC Zalau si FC Silvania

Chiar daca in acest sezon evolueaza in esaloane diferite, FC Zalau si FC Silvania Simleu Silvaniei vor deveni din nou adversare in aceasta dupa-amiaza. De aceasta data, cele doua formatii se vor duela in faza a IV-a a Cupei Romaniei la fotbal, meciul urmand sa aiba loc in aceasta dupa-amiaza, incepand cu ora 17:30, pe Stadionul Municipal din Zalau. Ambele echipe vin dupa un rezultat de egalitate. FC Silvania a remizat sambata, scor 1 – 1, in deplasare la Dacia Mioveni, intr-un meci contand pentru etapa a doua din noul sezon al Ligii a II-a, in timp ce FC Zalau a terminat la egalitate, scor 2 – 2, meciul din prima etapa a Ligii a III-a, de pe teren propriu, cu Gaz Metan II Medias. In sezonul trecut, cand FC Silvania si FC Zalau evoluau in acelasi esalon, ambele partide programate in campionat s-au incheiat la egalitate. Dupa 4 – 4 la Simleu-Silvaniei, in tur, meciul avea sa se incheie nedecis si in partida retur, cand scorul final a fost 0 – 0. Cum meciurile din faza a IV-a se vor desfasura in sistem eliminatoriu, partida de azi nu se va mai putea incheia la egalitate. In cazul in care dupa timpul regulamentar de joc scorul va fi egal, se vor trece la cele doua reprize de prelungiri, iar daca egalitatea persista si dupa cele 30 de minute, castigatoarea se va decide la loviturile de departajare. Chiar daca isi doreste ca echipa sa sa obtina azi un rezultat pozitiv, antrenorul Dacian Nastai ne-a declarat dupa meciul de la Mioveni ca, pentru el, cel mai important este duelul de sambata, de pe teren propriu, cu CSM Ramnicu Valcea. Este normal sa imi doresc victoria, insa, pentru mine cel mai important este meciul de sambata, cu CSM Ramnicu Valcea. Jocul trebuie sa creasca cat mai mult in campionat, a declarat Nastai. De cealalta parte, tehnicianul zalauan a declarat ca spera sa-si ia revansa fata de suporteri, dupa semiesecul de vineri, cu Gaz Metan II Medias. Este un meci cu o divizionara B, in care putem vedea adevarata valoare a echipei. Sper ca jucatorii sa-si fi revenit dupa de vineri si sa faca un meci bun maine (n.r. azi). Este un bun prilej de a ne revansa si fata de suporteri. Vineri va urma un nou meci greu, la Sebes, dar sper sa iesim cat mai bine din cele doua dueluri, a afirmat Pasca. Partida de azi va fi oficiata la centru de clujeanul Mihai Prodan, ajutat la cele doua linii de Nagy Miklos si Szekely Iulian, ambii din Cluj. Rezerva va fi Tudor Marchis, tot din Cluj, iar observator din partea FRF, satmareanul Szilaghi Stefan.