Directorul DJST Sălaj a reuşit hattrick-ul în Liga a IV-a

Din cele şapte partide programate în cadrul etapei a VIII-a din Liga a IV-a de fotbal, patru jocuri s-au încheiat cu victoria formaţiilor oaspete, iar trei cu victoria gazdelor, nefiind înregistrat niciun rezultat de egalitate. Rapid Jibou s-a impus la limită pe terenul celor de la Olimpic Bocşa, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 40, prin Cosmin Pop. Numai un minut a trecut până când oaspeţii au restabilit egalitatea, cu un gol de generic TV înscris de Adrian Fărcaş, directorul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret (DJST) Sălaj. Jiboul a reluat rapid jocul după primirea golului, Alin Mierea a pasat scurt pentru Adrian Fărcaş, iar acesta din urmă l-a surprins pe portarul Barou cu un şut de la mijlocul terenului. Acelaşi Fărcaş a marcat pentru 2 – 1 în minutul 71, dar şase minute mai târziu, gazdele au restabilit egalitatea. Tabela a închis-o tot directorul DJST Sălaj, Adrian Fărcaş reuşind hattrick-ul în ultimul minut de prelungiri.

CS Hida a urcat pe locul şapte în clasament după victoria cu scorul de 4 – 2 obţinută pe terenul celor de la AS Chieşd. Gazdele au deschis scorul în minutul 16, după care oaspeţii au marcat de patru ori consecutiv, ducând scorul la 4 – 1 în minutul 86. Două minute mai târziu a fost stabilit scorul final, Ovidiu Cătană reducând din handicap.
Dumbrava Gîlgău a obţinut a cincea victorie a sezonului, câştigând cu scorul de scorul de 2 – 1 partida din deplasare cu Gloria Ban. Flacăra Halmăşd a obţinut cea mai clară victorie a etapei, câştigând cu scorul de 3 – 0 meciul cu Sportul Şimleu. Garbacz Silard a deschis scorul după numai două minute, iar Ionel Savu a majorat avantajul în minutul 13. Tabela a înschis-o Tudor Ulmeanu, în minutul 60.
CS Barcău Nuşfalău rămâne pe poziţia secundă după ce s-a impus cu scorul de 2 – 0 în meciul de pe teren propriu cu Benfica Ileanda, în timp ce fotoliul de lider este ocupat în continuare de Silvania Cehu Silvaniei, echipă ce a câştigat cu 2 – 1 întâlnirea cu CS Crasna.
Rezultatele şi marcatorii:
Olimpic Bocşa – Rapid Jibou 2 – 3
Au marcat: Cosmin Pop (40, 77), respectiv Adrian Fărcaş (min. 41, 71 şi 90+3)
AS Chieşd – CS Hida 2 – 4
Au marcat: Ionuţ Moşincat (min. 16), Ovidiu Cătană (min. 88), respectiv Florin Sestraş (min. 49, 65), Cosmin Tămăşan (min. 69), Ionuţ Gog (min. 86)
Gloria Ban – Dumbrava Gîlgău 1 – 2
Au marcat: Călin Pop (min. 2), respectiv Adrian Călăcean (min. 5 şi 33)
Sportul Şimleu – Flacăra Halmăşd 0 – 3
Au marcat: Garbacz Silard (min. 2), Ionel Savu (min. 13), Tudor Ulmeanu (min. 60)
Silvania Cehu Silvaniei – CS Crasna 2 – 1
Au marcat: Ionuţ Ungur (min. 50), Raul Moţ (min. 64), respectiv Dan Cenan (min. 20)
CS Barcău Nuşfalău – Benfica Ileanda 2 – 0
Au marcat: Lazăr Zoltan (min. 35), Vasile Ciorba (min. 82)
Unirea Mirşid – Gloria Bobota 3 – 2
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 2, 3, 70), respectiv Andrei Chiş (min. 9), Răzvan Gal (min. 52)
1. Silvania Cehu Silvaniei 7 6 0 1 22 – 7 18p
2. CS Barcă Nuşfalău 7 6 0 1 22 – 8 18p
3. Rapid Jibou 7 6 0 1 21 – 9 18p
4. Unirea Mirşid 7 5 1 1 20 – 12 16p
5. Dumbrava Gîlgău 7 5 0 2 23 – 10 15p
6. Flacăra Halmăşd 7 4 0 3 18 – 15 12p
7. CS Hida 7 3 2 2 16 – 17 11p
8. Gloria Ban 7 3 1 3 15 – 12 10p