CSS Zalău, lider după prima parte a campionatului

LPS Bihorul Oradea – CSS Zalău 0 – 3 (-11, -16, -20)

Parcurs aproape fără greşeală pentru voleibaliştii-cadeţi de la Clubul Sportiv Şcolar Zalău, în prima parte a Campionatului Naţional. Echipa antrenată de Faur Dorian a înregistrat şapte victorii şi o singură înfrângere în cele opt etape disputate.
Ultima victorie pentru voleibaliştii de la CSS Zalău a fost obţinută duminică, pe terenul celor de la LPS Bihorul Oradea. Un succes categoric, obţinut în trei seturi, primele două fiind câştigate categoric de echipa zălăuană.
Actul de debut a fost cel mai simplu pentru Mihai Criste şi compania, voleibaliştii de la poalele Meseşului câştigând setul la 11. Gazdele nu au contat foarte mult nici în al doilea parţial, acumulând doar 16 puncte.
În debutul actului trei, voleibaliştii bihoreni au dat semne de revenire, acumulând şase puncte consecutive în urma unui serviciu foarte bun. Zalăul nu a dezarmat, reducând tot mai mult din handicap, odată cu trecerea timpului. Pe final de set, evoluţia voleibaliştilor antrenaţi de Faur a fost şi mai bună, câştigând actul la 20.
„Am jucat foarte precis. Ne-am pregătit foarte bine pentru acest meci, fiindcă ne-a fost frică de mai mulţi factori, dar băieţii s-au mobilizat şi au obţinut o victorie meritată”, ne-a declarat antrenorul Faur Dorian.
În urma celor şapte victorii, CSS Zalău a terminat în fotoliu de lider prima parte a campionatului, calificându-se la turneul sfertfinal. „Ne-am dorit să terminăm pe primul loc, fiindcă acest lucru ne-ar putea avantaja în turneul sfertfinal. Sper să obţinem cel puţin calificarea la turneul final”, a mai afirmat Dorian.
În turneul sfertfinal se vor califica 20 de echipe, perioada de desfăşurare fiind 15 – 17 martie.
Rezultatele înregistrate de CSS Zalău: CSS Zalău – CSS LAPI Dej 3 – 1, CSS Topliţa – CSS Zalău 0 – 3, CSS Zalău – LPS Bihorul Oradea 3 – 0, CSS LAPI Dej – CSS Zalău 3 – 1, CSS Zalău – CSS Topliţa 3 – 0, LPS Bihorul Oradea – CSS Zalău 0 – 3.
Lotul echipei CSS Zalău: Mihai Criste, Claudiu Iov, Răzvan Sabău, Rareş Bălean, Răzvan Oegar, Marius Chende, Horea Ştefănescu, Dan Pop şi Tudor Chende. Antrenor: Faur Dorian.