Cavalerii au debutat cu dreptul în Cupa României

Printre noutăţile din actuala ediţie a fazei judeţene a Cupei României se numără şi echipa Cavalerii Zalău, o formaţie în lotul căreia se află foşti fotbalişti, actuali şi foşti arbitri de fotbal. Formaţia zălăuană a dispus duminică cu scorul de 5 – 2 de Olimpic Gîrcei, iar sâmbătă va întâlni AS Creaca Jac, o alfă echipă din Liga a V-a.

Nou sezon al fazei judeţene din Cupa României a debutat duminică. Asociaţia Judeţeană de Fotbal Sălaj a programat 12 meciuri, însă, patru dintre ele s-au decis la „masa verde”. Recolta Agrij s-a impus prin neprezentare în faţa celor de la Rapid Zimbor, în timp ce Frăţia Măerişte a dispus tot cu scorul de 3 – 0 de Kemer Camăr. Un alt meci decis la „masa verde” a fost cel dintre Venus Borla şi Unirea Sălăţig, oaspeţii fiind cei care s-au calificat în faza următoare a competiţiei. Nici Armătura Old-Boys Zalău nu s-a prezentat la meciul cu Unirea Hereclean, aceasta din urmă calificându-se în faza a doua.
Scorul primei faze l-a înregistrat Stejarul Sîg, care a dispus cu 9 – 2 de Horoatu Crasnei. Singura partidă decisă la loviturile de departajare a fost cea dintre Unirea Gârbou şi Unirea Cristolţ. Scorul a fost 3 – 3 după 90 de minute şi 4 – 4 după cele două reprize de prelungiri. Câştigătoare a fost în cele din urmă Unirea Cristolţ, care s-a impus cu 8 – 7 la general, după executarea penalty-urilor. Victorii la scor au mai obţinut: AS Creaca Jac, Someşul Odorhei, Someşul Letca, Steaua Cosniciu şi Cavalerii Zalău.
Faza a doua este programată la finalul acestei săptămânii, după următorul program: Someş Odorhei – AS Tihău, Someşul Letca – Viitorul Băbeni, Unirea Cristolţ – Recolta Agrij, Real Crişeni – Olimpic Bocşa, Stejarul Sâg – Barcău Tusa, AS Creaca Jac – Cavalerii Zalău, Inter Pericei – Gloria Bobota, Luceafărul Valcău – Sportul Şimleu, Frăţia Măerişte – Steaua Cosniciu, Olimpia Rus – Benfica Ileanda, Cetatea Almaşu – CS Hida, Cetatea Buciumi – CS Hida.
Rezultatele complete şi marcatorii primei faze din Cupa României:
Steaua Cosniciu – Voinţa Derşida 4 – 0
Au marcat: Adrian Tarce (min. 37, 40, 42), Ioan Verşan (min. 41)
Stejarul Sâg – Horoatul Crasnei 9 – 2
Au marcat: Radu Sabău (min. 10, 45), Claudiu Ţârle (min. 34), Cosmin Ţârle (min. 37, 75, 83), Cristian Porumbel (min. 83), Teodor Gabor (min. 60, autogol), respectiv Beko Jozef (min. 25), Răzvan Holhoş (min. 75)
Cavalerii Zalău – Olimpic Gârceiu 5 – 2
Au marcat: Dănuţ Maghiar (min. 20), Ovidiu Cornea (min. 22), Florin Morar (min. 57), Tunyogi Ferencz (min. 40), Alin Pop (min. 84), respectiv Sergiu Pop (min. 67), Cătălin Chende (min. 86)
Someşul Gâlgău – Someşul Letca 2 – 5
Au marcat: Liviu Teglaş (min. 20), Adrian Oros (min. 93), respectiv Dan Tripon (min. 15, 75), Andrei Bălan (min. 24), Florin Timar (min. 81, 90)
Largiana Românaşi – AS Creaca Jac 0 – 6
Au marcat: Flaviu Ciurbea (min. 33), George Marian (min. 41), Adrian Sabou (min. 51, 53, 85), Marius Taloş (min. 85)
Unirea Gârbou – Unirea Cristolţ 3 – 3 (4 – 4 după 120 de minute, 7 – 8 după executarea penalty-urilor)
Au marcat: Dorin Topan (min. 42, 54), Andrei Silaghi (min. 44, 114), respectiv Bogdan Ilieş (min. 35, 75, 104), Florin Ilieş (min. 61)
Agronova Dragu – Cetatea Almaşu 2 – 3
Au marcat: Silic Ciuciu (min. 36), Adrian Gog (min. 41), respectiv Cristian Ignat (min. 64), Cristian Marcu (min. 69), Ovidiu Abrudan (min. 85)
Someşul Odorhei – Năprădeana Năpradea 5 – 1
Au marcat: Mihai Vespremi (min. 24, 80 şi 90+3), Marius Şimonca (min. 42), Ciprian Stoica (min. 67), respectiv Major Elisei (min. 90)