Campioana Sălajului se decide în play-off

Prima parte a Ligii a IV-a de fotbal s-a încheiat duminică, cu jocurile din etapa a XXII-a, însă campioana se va decide însă în play-off.

CS Barcău Nuşfalău şi Rapid Jibou se află, în continuare, la egalitate de puncte, după ce s-au impus şi în partidele de duminică. Formaţia de pe malul Barcăului a câştigat la „masa verde” partida cu Flacăra Halmăşd, exclusă din campionat la finalul săptămânii trecute. Rapid Jibou a câştigat cu scorul de 4 – 0 duelul din deplasare cu Gloria Bobota, Adrian Fărcaş reuşind un hattrick în decurs de 28 de minute.
Marea bătălie s-a dat la Ileanda, unde Benfica a primit vizita echipei Sportul Şimleu, într-un duel de „care pe care” pentru a se stabili ultima echipă calificată în play-off.
Şimleuanii avea de o victorie la două goluri sau cel puţin la un gol, cu condiţia de a înscrie mai mult de trei goluri, având în vedere că Ileanda s-a impus cu 3 – 2 în tur, sub Măgura.
Benfica s-a impus cu 2 – 1 prin reuşitele lui Mateşan şi Mureşan, iar pentru Sportul a marcat Bărnuţiu, Ileanda fiind a patra echipă calificată în play-off.
A doua fază a campionatului se va juca după sistemul „fiecare cu fiecare”, cele patru echipe intrând în play-off cu punctele pe care le deţin în acest moment.
Prima etapă din play-off este programată duminică, de la ora 17:30, a doua miercuri, 5 iunie, de la aceeaşi oră, iar ultima rundă va avea loc duminică 9 iunie.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Benfica Ileanda – Sportul Şimleu 2 – 1 (3 – 0 la juniori)
Au marcat: Mateşan (min. 27), Mureşan (min. 52), respectiv Bărnuţiu (min. 35)
CS Crasna – Meseşul Treznea 2 – 3 (7 – 0 la juniori)
Au marcat: Pop (min. 39), Nicoară (min. 65), respectiv Filip (min. 25), Moldovan (min. 28), Lăcătuş (min. 81)
Cetate Almaşu – Dumbrava Gâlgău 1 – 4 (1 – 9 la juniori)
Au marcat: Ilea (min. 55), respectiv Chira (min. 19), Ilieş (min. 27, 63), Mărcean (min. 61)
Gloria Bobota – Rapid Jibou 0 – 4 (4 – 2 la juniori)
Au marcat: A. Fărcaş (min. 50, 77, 78), Turcu (min. 67)
CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd 3 – 0 (3 – 0 la juniori)
Clasament:
1. CS Barcău Nuşfalău 20 16 1 3 70 – 23 49p
2. Rapid Jibou 20 16 1 3 66 – 22 49p
3. AS Chieşd 20 11 2 7 66 – 52 35p
4. Benfica Ileanda 20 11 2 7 55 – 47 35p
5. Flacăra Halmăşd 20 11 0 9 62 – 53 33p
6. Dumbrava Gâlgău 20 10 2 8 66 – 45 32p
7. Sportul Şimleu 20 9 2 9 43 – 39 29p
8. Meseşul Treznea 20 7 1 12 32 – 67 22p
9. Cetate Almaşu 20 5 3 12 39 – 57 18p
10. Gloria Bobota 20 4 3 13 28 – 58 15p
11. CS Crasna 20 1 1 18 21 – 85 4p

Alte articole

Leave a Comment