Campioana Remat joacă pe terenul „lanternei roşii”

Sâmbătă, ora 14, Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj

Universitatea Cluj – CS Remat Zalău

Remat Zalău susţine sâmbătă al treilea meci consecutiv în deplasare, după „dubla” de la finalul săptămânii trecute, disputată în Capitală, în faţa formaţiei CSM Bucureşti. Echipa pregătită de Aurel Vlaicu şi Ovidiu Macarie va evolua pe terenul ultimei clasate, Universitatea Cluj, formaţie ce nu a obţinut niciun punct în 14 etape, având doar patru seturi câştigate şi 42 pierdute.
Situată pe locul cinci în clasament, la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor trei şi patru, campioana Remat Zalău nu concepe să rateze cele trei puncte puse în joc, mai ales că „studenţii” nu au nicio victorie înregistrată. „Mergem la Cluj cu gândul la victorie. Este clar că ne dorim să câştigăm cele trei puncte. Nu subestimăm adversarul şi vom încerca să abordăm meciul cu maximă seriozitate”, a afirmat antrenorul Rematului, Aurel Vlaicu.
Bogdan Tănase, tehnicianul de pe banca clujenilor, este conştient că va fi aproape imposibil ca Universitatea să obţină ceva din duelul cu formaţia zălăuană. „Vrem să ne facem jocul nostru. Oiectivul nostru final este play-out-ul, iar în astfel de partide avem posibilitatea să încercăm anumite scheme şi acţiuni de joc. Ne dorim puncte, însă trebuie să fim, în acelaşi timp, conţtienţi de valoarea adversarului. Rematul este, totuşi, o echipă mai valoroasă decât noi şi este greu să emitem pretenţii mari în faţa unui astfel de adversar”.
Duelul dintre Universitatea Cluj şi Remat Zalău este programat mâine, de la ora 14, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, din Cluj-Napoca.
În partida tur, Zalăul s-a impus cu 3 – 0, însă ultimul set a fost câştigat în prelungiri.
Programul complet al etapei a XVII-a a Diviziei A1 la volei: CSM Agronomia Bucureşti – Dinamo Bucureşti, Remat Zalău – „U” Cluj, VCM LPS Piatra Neamţ – Phoenix Şimleu Silvaniei, SCMU Craiova – Ştiinţa Explorări Baia Mare, CSA Steaua Bucureşti – Unirea Dej. CVM Tomis Constanţa va sta.
1. CVM Tomis Constanţa 14 12 2 39 – 17 35p
2. SCMU Craiova 14 10 4 36 – 21 30p
3. Unirea Dej 14 9 5 32 – 20 26p
4. Ştiinţa Expl. Baia Mare 14 10 4 31 – 23 26p
5. CS Remat Zalău 15 8 7 31 – 24 26p
6. Dinamo Bucureşti 15 7 8 25 – 27 22p
7. VCM LPS Piatra Neamţ 13 7 6 27 – 26 20p
8. Phoenix Şimleu Silvaniei 15 6 9 28 – 30 20p