Campioana ediţiei trecute încheie turul pe podium

Luceafărul Bălan a obţinut doar victorii în prima parte a campionatului, având 11 puncte avans faţă de ocupanta locului secund, Dumbraga Gîlgău şi un golaveraj de 76 – 12

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a de fotbal s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute, scorul ultimei runde înregistrându-l Sportul Şimleu. Echipa pregătită de Lupo Csaba a dispus cu scorul de 10 – 1 de „lanterna roşie”, Gloria Bobota, după ce la pauză scorul a fost 4 – 1 în favoarea formaţiei de sub Măgura. Andrei Chiş a înscris şase din cele zece goluri ale şimleuanilor, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Cătălin Anghel, Marcel Mureşan şi Lazăr Zoltan, în timp ce, de cealaltă parte, golul de onoare a fost marcat de Raul Ţurcan. În urma acestui succes, echipa şimleuană termină prima parte a campionatului pe poziţia a treia.
Liderul, Luceafărul Bălan, a obţinut a 13-a victorie consecutivă, terminând turul în fotoliul de lider, la 11 puncte avans faţă de ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău. Echipa antrenată de Marius Paşca a dispus cu scorul de 4 – 1 de Rapid Jibou, după ce scorul pauzei a fost 3 – 0. Mihai Bode a marcat de două ori în prima parte, iar Vlad Lazăr a stabilit scorul primei părţi. După reluare, Adrian Fărcaş a redus din handicap, înscriind în minutul 70 unicul gol al Jiboului, iar tabela a închis-o Mihai Bode, în minutul 90+4, care a reuşit hattrick-ul.
CS Barcău Nuşfalău a încheiat anul printr-o înfrângere pe teren propriu în faţa ocupantei locului secund, Dumbrava Gîlgău, care s-a impus cu 2 – 0 în faţa formaţiei de pe malul Barcăului.
Unirea Mirşid s-a impus cu scorul de 5 – 0 în deplasarea de la Crişeni, terminând prima parte a campionatului pe locul patru, cu 24 de puncte acumulate.
Derby-ul din subsolul clasamentului s-a jucat între CS Crasna şi Olimpic Bocşa, cele două echipe terminând la egalitate, scor 3 – 3.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Sportul Şimleu – Gloria Bobota 10 – 1
Au marcat: Andrei Chiş (min. 21, 33, 35, 38, 77 şi 90), Cătălin Anghel (min. 40), Marcel Mureşan (min. 63) şi Lazăr Zoltan (min. 80 şi 82), respectiv Raul Ţurcan (min. 26)
Silvania Cehu Silvaniei – Flacăra Halmăşd 3 – 0
Au marcat: Nicolae Micle (min. 58), Radu Turian (min. 78 – penalty) şi Vasile Oros (min. 82 autogol)
Benfica Ileanda – AS Chieşd 3 – 2
Au marcat: Ionuţ Duma (min. 4 şi 81) şi Andrei Ciurar (min. 13), respectiv Petrică Lăcătuş (min. 45) şi Ovidiu Cătană (min. 55)
CS Crasna – Olimpic Bocşa 3 – 3
Au marcat: Szigyarto Zsolt (min. 54 şi 65) şi Dan Cenan (min. 59), respectiv Varga Jozsef (min. 74), Cătălin Criste (min. 75) şi Dumitru Bordaş (min. 90+3)
Luceafărul Bălan – Rapid Jibou 4 – 1
Au marcat: Mihai Bode (min. 8, 24 şi 90+4) şi Vlad Lazăr (min. 44), respectiv Adrian Fărcaş (min. 70)
Real Crişeni – Unirea Mirşid 0 – 5
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 9), Flaviu Bărnuţiu (min. 13 – penalty şi 24), Ciprian Pavel (min. 75) şi Radu Blaga (min. 90+2)
Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău 0 – 2
Au marcat: Alin Mierea (min. 55) şi Mihai Mureşan (min. 81)
1. Luceafărul Bălan 13 13 0 0 76 – 12 39p
2. Dumbrava Gîlgău 13 8 4 1 35 – 14 28p
3. Sportul Şimleu 13 8 3 2 55 – 23 27p
4. Unirea Mirşid 13 7 3 3 36 – 19 24p
5. AS Chieşd 13 8 0 5 28 – 22 24p
6. Benfica Ileanda 13 7 1 5 30 – 25 22p