Batrana Doamna , U(ra)TA sub Magura

Cu doar trei ocazii pe tot parcursul celor 90 de minute, UTA Arad a reusit sa castige sambata, la Simleu-Silvaniei, printr-un penalty inventant de centralul valcean Eugen Rosu

FC Silvania – UTA Arad 0 – 1 (0 – 1)

A marcat: Adrian Drida (min. 39-penalty)

Cartonase galbene: Remus Bente (min. 45), Dumitru Muntean (min. 73), respectiv Marius Roman (min. 12), Doru Buican (min. 50), Valentin Apostol (min. 70)

Spectatori: aprox: 950

FC Silvania: Gabriel Gabor (cpt) – Dumitru Muntean, Dan Muresan, Mircea Onet, Marius Varga, Edvan Correia, Robert Villand (min. 64, Ionut Suteu), Dan Vascan, Andrei Sulea (min. 69, Ciprian Brata), Remus Bente (min. 70, Dan Gavrilescu), Ionut Danila. Rezerve: Emil Stef – Raul Crisan, Silviu Crisan, Alexandru Barbulovici. Antrenori: Dacian Nastai (principal), Vasile Pasca (secund).

UTA Arad: Cristian Balgradean – Predrag Pocuca, Claudiu Pascariu, Doru Buican, Dorin Mihut, Marius Roman, Dodo Digbeu (min. 90+2, Cornel Nadaban), Adrian Drida (min. 49, Valentin Apostol), Florin Galca, Paul Batin, George Tucudean (min. 61, Marius Chindris). Rezerve: Catalin Bujor – Florin Purece, Alexandru Manea, Dejan Pecarov. Director tehnic: Ionut Popa. Antrenori: Roland Nagy (principal), Dan Stupar (secund).

Desi se afla pe prima pozitie inaintea partidei de sambata, de la Simleu-Silvaniei, loc pe care il ocupa si dupa ultima etapa, UTA lui Ionut Popa nu a aratat mai nimic in orasul de la Poalele Magurii. Ba mai mult, chiar s-a facut de rusine, reusind sa castige la limita, doar cu ajutorul unui penalty de care a beneficiat in minutul 39, desi se impunea ca centralul Eugen Rosu sa-i acorde atacantului Batin cartonasul galben pentru simulare. De partea cealalta, FC Silvania s-a daruit mult in teren si chiar a avut destule situatii favorabile de a inscrie, insa niciuna dintre acestea nu au putut fi fructificate. Prima ocazie a meciului au avut-o simleuanii, in minutul cinci, cand Muntean trimite o centrare buna de pe partea dreapta, insa Bente reia defectuos din pozitie favorabila.

Patru minute mai tarziu, Roman trimite un sut-centrare de pe partea stanga, dar balonul trece peste transversala portii aparate de Gabor. In minutul 20, Edvan face un un-doi la marginea careului cu Danila, dupa care trimite puternic la poarta, goalkeper-ul oaspetilor respinge balonul in lateral la Sulea, care reia cu latul pe langa poarta desi se afla intr-o pozitie favorabila. Acelasi Sulea iroseste noua minute mai tarziu cea mai mare ocazie a meciului. Primeste o pasa in adancime pe partea dreapta de la Edvan, patrunde in careu si scapa singur cu portarul advers, insa incearca sa trimita o bolta peste Balgradean care respinge balonul, desi era mult mai indicat un sut cu latul pe langa portarul advers. Din respingerea portarului balonul ii revine jucatorului simleuan, care nici a doua oara nu reuseste sa trimita balonul in plasa, fiind blocat in ultimul moment de un fundas advers. Oaspetii au primul sut pe spatiul portii abia in minutul 34, cand Galca preia un balon la marginea careului si trimite un sut pe centrul portii, fara probleme pentru portarul Gabor. Cinci minute mai tarziu are loc faza din care oaspetii obtin acel penaty inventat de centralul Rosu. Batin primeste o pasa in careu pe partea dreapta (foto), patrunde spre poarta, Onet, aflat langa el, il tatoneaza, dar fara sa il atinga, insa la un moment dat atacantul aradenilor cade in careu, pacalindu-l pe central care arata imediat punctul cu var. Lovitura de pedeapsa este transformata de Drida. La zece minute de la reluare, Edvan executa foarte bine o lovitura libera de la 25 de metri, mingea se indreapa spre vinclul portii, insa loveste bara transversala. In minutul 58, Vascan trimite un sut-centrare de pe partea stanga, Bente ajunge cu greu balonul si reia peste transversala din sase metri. Un minut mai tarziu, Vascan iroseste o buna oportunitate de a restabili egalitatea, trimitand un sut slab din interiorul careului, dintr-o pozitie favorabila. In minutul 80, Brata primeste o pasa in careu de unde suteaza la poarta, dar balonul este respins de portarul advers. In minutul 88, Danila reia slab din coltul careului mic o centrare venita de pe partea stanga, desi putea sa lase balonul pentru Gavrilescu, care se afla intr-o pozitie mai buna. Cea mai mare ocazie a oaspetilor are loc in minutul 90. Batin este lansat in adancime pe partea stanga, scapa singur cu Gabor, dar suteaza in plasa laterala. Un minut mai tarziu, FC Silvania putea restabili egalitatea prin fundasul Muresan. Brata executa lung o lovitura de la coltul terenului, balonul ajunge la Muresan, care reia cu capul la coltul lung, insa balonul este respins cu capul de pe linia portii de Apostol. Din pacate nu am jucat ce ne-am propus. Vom face o analiza saptamana viitoare si vom vedea ce avem de facut pentru ca, se pare ca greul de abia acum incepe. Intr-un meci gresesc jucatorii, intr-un meci gresesc eu ca nu am pregatit jocul in asa fel incat sa trebuiasca sa jucam chiar si impotriva arbitrajului. Chiar nu stiu cum, dar trebuia sa pregatesc jocul de azi (n.r. sambata) in asa fel incat sa iau in calcul si ce s-a intamplat azi. Nu stiu cum se face acest lucru ca inca nu am invatat, dar de acum incolo se pare ca trebuie sa luam in calcul si acest aspect al jocului de fotbal. Oricine poate sa greseasca, dar este neplacut ca si antrenor sa muncesti, sa sacrifici totul si sa vina cineva sa-ti rada in fata si la propriu si la figurat. Poate sa greseasca arbitrul, dar chiar sa imi rada in fata cand vreau sa-i spun ceva este o sfidare si o bataie de joc fata de munca mea de antrenor. Pacat, pentru ca ne straduim si oamenii de aici doresc sa faca un lucru frumos. Se pare ca in primele etape am facut prea multe lucruri si, probabil, oamenii incep sa-si ia unele masuri de siguranta impotriva noastra, a declarat extrem de suparat dupa meci antrenorul Dacian Nastai. In etapa viitoare, care va avea loc sambata, FC Silvania va evolua in deplasare, in fata echipei U Cluj.

Scandal la pauza, in drumul spre vestiare

Extrem de nervos pe centralul intalnirii pentru acea lovitura de pedeapsa acordata oaspetilor in minutul 39, principalul finantator al FC Silvania, Dumitru Ardelean a coborat la pauza din tribuna oficiala si i-a asteptat pe arbitri in drumul spre vestiare pentru a le cere socoteala. Reprosurile la adresa centralului au inceput insa din teren, odata cu fluierul de final al primei reprize, presedintele Ioan Gurzau indreptandu-se spre centrul terenului, unde a avut un dialog aprins atat cu centralul intalnirii, cat si cu antrenorul Ionut Popa. Pana la vestiare au mai urmat si cateva imbranceli chiar intre oficialii celor doua echipe, care au fost cu greu opriti de fortele de oridine, iar la un moment dat, chiar si jucatorii au iesit de la vestiare pentru a domoli spiritele.

Dialoguri aprinse au avut loc si la finalul meciului, cand oficialii simleuani au continuat sa-i reproseze centralului prestatia pe care a avut-o in timpul partidei. Aveau si de ce, avand in vedere ca pe final, gazdele au avut doua faze din care trebuia sa beneficieze de o lovitura de pedeapsa, dar, de fiecare data, Eugen Rosu a inchis ochii.

Ionut Popa a refuzat sa se prezinte la conferinta de presa

Deranjat probabil de prestatia jucatorilor sai si fiindu-i poate si rusine ca s-a impus la Simleu doar cu ajutorul arbitrului de centru, antrenorul oaspetilor a refuzat sa se prezinte la conferinta de presa de la finalul meciului.

Nu a ezitat insa sa faca putin show in fata vestiarelor, unde a avut un schimb dur de replici cu casiva suporteri si oficiali simleuani. Am sa va arat in retur, la Arad, ce inseamna fotbal, au fost o parte din cuvintele antrenorului Popa, care s-a luat dupa meci chiar si de principalul finantator, Mitica Ardelean.

Rezultatele complete din etapa a V-a: CFR Timisoara – Ariesul Turda 0 – 1, Fortuna Covaci – U Cluj 0 – 3, FC Silvania – UTA Arad 0 – 1, Minerul Lupeni – CS Otopeni 2 – 2, Gaz Metan CFR Craiova – FC Arges 1 – 0, FC Baia Mare – FCM Targu Mures 1 – 2, FC Bihor – Muresul Deva 3 – 0, CSM Ramnicu Valcea – Drobeta Turnu Severin 1 – 1. Meciul Dacia Mioveni – Jiul Petrosani a avut loc ieri, de la ora 16:30 .

12. FC Silvania 5 1 2 2 6 – 6 5p

13. Minerul Lupeni 5 1 2 2 3 – 5 5p

14. FC Baia Mare 5 1 1 3 5 – 8 4p

15. Ariesul Turda 5 1 0 4 5 – 8 3p

16. Drobeta Tr. Severin 5 0 2 3 3 – 7 2p

17. Fortuna Covaci 5 0 1 4 5 – 15 1p

18. CFR Timisoara 5 0 0 5 0 – 19 0p