Atleta Daniela Cîrlan, prima la semimaratonul Sibiului

Daniela Cîrlan se află în plină pregătire pentru Campionatul Naţional de Maraton, iar la finalul săptămânii trecute a luat startul la Semimaratonului Sibiului. Atleta pregătită de Lorena Boberschi a reuşit o cursă bună, trecând prima linia de sosire la feminin şi terminând cei peste 21 de kilometri într-o oră, 21 de minute şi 37 de secunde. „A fost o cursă organizată în scopuri caritabile, iar pentru mine a fost un bun antrenament”, ne-a declarat sportiva.
Locul doi la feminin a fost câştigat de Patch Trineane (01:43:28), iar pe poziţia a treia s-a situat Adriana Dancu (01.44:09). Cursa la masculin a fost câştigată de Daniel Scrob (01:14:22).
La ediţia din acest an au fost prezenţi peste1.300 de alergători, dintre care 1.000 adulţi şi 300 de copii. Au fost şi alergători profesionişti atât din ţară, cât şi din străinătate, pe lângă cei din România mai participând concurenţi din Germania, Ungaria, Polonia, Olanda, Austria, Suedia şi Marea Britanie.