AS Chieşd, tot mai aproape de podium

Clasată pe locul opt înaintea rundei de duminică, AS Chieşd a obţinut la finalul săptămânii trecute a patra victorie din campionat, una care a propulsat formaţia condusă de Ioan Cătană pe poziţia a patra, la doar două puncte în spatele ocupantei locului trei, Rapid Jibou. Chieşdul a învins cu scorul de 5 – 2, în deplasare, nou-promovata Real Crişeni, după ce în minutul 34 al partidei scorul era 4 – 0.
Derby-ul de pe malul Someşului, dintre Rapid Jibou şi AS Chieşd, s-a încheiat nedecis, scorul final fiind 1 – 1. Alin Mierea a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 30, iar Alex Turcu a restabilit egalitatea cu 15 minute înainte de final.
Luceafărul Bălan a trecut la pas pe teren propriu de Silvania Cehu Silvaniei, pe care a învins-o cu scorul de 9 – 0. Andrei Teglaş a marcat de patru ori în poarta oaspeţilor, Mihai Bode a reuşit un hattrick, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Adrian Pop şi Toth Karoly.
Punct important obţinut de CS Barcău Nuşfalău pe terenul celor de la Unirea Mirşid, duelul dintre cele două formaţii încheindu-se cu scorul de 1 – 1. Sportul Şimleu pare să se fi trezit la realitate, câştigând cu 3 – 1 meciul de pe teren propriu cu Benfica Ileanda, prin reuşitele lui Mureşan, Gheţi şi Dregan. CS Crasna a învins la scor Gloria Bobota, rezultatul final fiind 7 – 0, după ce la pauză gazdele aveau avantaj de trei goluri.
Flacăra Halmăşd s-a „stins” ca un foc de paie pe terenul celor de la Olimpic Bocşa. Oaspeţii au deschis scorul în primul minut de joc, după care au urmat patru reuşite din partea echipei gazdă.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Unirea Mirşid – CS Barcău Nuşfalău 1 – 1, 2 – 3 la juniori
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 19), respectiv Szabo Csaba (min. 50)
Rapid Jibou – Dumbrava Gîlgău 1 – 1, 1 – 2 la juniori
Au marcat: Alex Turcu (min. 75), respectiv Alin Mierea (min. 30)
CS Crasna – Gloria Bobota 7 – 0, 0 – 10 la juniori
Au marcat: Daniel Cenan (min. 2, 53, 77), Szigyarto Zsolt (min. 5, 20, 72), Claudiu Cornaci (min. 47)
Olimpic Bocşa – Flacăra Halmăşd 4 – 1, 2 – 1
Au marcat: Dumitru Bloj (min. 67-autogol), Alexandru Stan (min. 77), Niculăuţ Robert (min. 87), Dumitru Bordaş (min. 90+1), respectiv Ioan Ardelean (min. 1)
Luceafărul Bălan – Silvania Cehu Silvaniei 9 – 0, 6 – 1 la juniori
Au marcat: Andrei Teglaş (min. 11, 35, 51, 54), Mihai Bode (min. 17, 68, 82), Adrian Pop (min. 84), Toth Karoly (min. 89)
Sportul Şimleu – Benfica Ileanda 3 – 1, 5 – 3 la juniori
Au marcat: Marcel Mureşan (min. 39), Adrian Gheţi (min. 63), Adrian Dregan (min. 87), respectiv Cosmin Bene (min. 28)
Real Crişeni – AS Chieşd 2 – 5
Au marcat: Paul Herman (min. 44), Sorin Iacob (min. 58), respectiv Ovidiu Cătană (min. 16), Andrei Lăcătuş (min. 20), Marius Arghilean (min. 33, 34), Dan Crişan (min. 79-autogol)
Clasament:
1. Luceafărul Bălan 7 7 0 0 40 – 5 21p
2. Dumbrava Gîlgău 7 5 2 0 22 – 5 17p
3. Rapid Jibou 7 4 2 1 29 – 4 14p
4. AS Chieşd 7 4 0 3 14 – 14 12p
5. Unirea Mirşid 7 3 2 2 13 – 11 11p
6. CS Barcău Nuşfalău 7 3 2 2 11 – 10 11p
7. Sportul Şimleu 7 2 3 2 16 – 11 9p
8. Benfica Ileanda 7 3 0 4 14 – 16 9p
9. Real Crişeni 7 3 0 4 16 – 21 9p
10. CS Crasna 7 2 1 4 19 – 21 7p
11. Olimpic Bocşa 7 2 1 4 14- 26 7p
12. Silvania Cehu Silvaniei 7 2 1 4 14 – 34 7p
13. Flacăra Halmăşd 7 1 1 5 7 – 24 4p
14. Gloria Bobota 7 0 1 6 5 – 32 1p

Alte articole

Leave a Comment