Al doilea eşec din acest sezon pentru FC Zalău

Unirea Jucu – FC Zalău 3 – 1 (2 – 0)

Au marcat: Vasile Pop (min. 12 şi 90), Radu Danciu (min. 17), respectiv Cosmin Sabou (min. 79-pen.)

Venită după un joc foarte bun făcut pe teren propriu, în faţa echipei FCM Baia Mare, FC Zalău s-a întors învinsă, sâmbătă, de la Jucu, pierzând cu 1 – 3 disputa cu Unirea din localitate.
Gazdele au deschis scorul în primul sfert de oră, prin Vasile Pop, care a reluat cu capul în plasă centrarea trimisă de Radu Danciu. FC Zalău a replicat prin Cosmin Sabou, însă şutul acestui a ajuns în braţele portarului Ursu.
În minutul 17, gazdele şi-au majorat avantajul, prin Radu Danciu, care l-a învins pe portarul Man cu un şut puternic, la colţul lung, din interiorul careului.
După două ocazii trecute în contul Zalăului, centralul întâlnirii, Florin Anca, a dictat lovitură de pedeapsă pentru Unirea Jucu, însă portarul Cristian Man a reuşit să apere penalty-ul executat de Vasile Pop.
În partea secundă, FC Zalău a pus tot mai mult stăpânire pe joc, iar în minutul 79 a reuşit să reducă din handicap, prin Cosmin Sabou, care a transformat o lovitură de pedeapsă.
După marcarea golului, zălăuanii au continuat să pună în pericol poarta echipei gazdă, dar au ratat câteva ocazii bune de a marca.
Soarta partidei s-a decis în minutul 90, când gazdele au punctat pentru 3 – 1, prin Vasile Pop.
FC Zalău a rămas tot pe poziţia a treia după înfrângerea de la Jucu, urmând ca în etapa viitoare programată vineri, 4 octombrie, să primească vizita formaţiei CS Oşorhei.
Unirea Jucu: Andrei Ursu – Vlad Mănăşturean, Dan Mureşan, Cristian Grigoroşcuţă, Florin Pop, Liviu Bărboş, Gabriel Luca, Aron Gădălean (min. 90+2, Paul Mocan), Radu Danciu (min. 80, Paul Bene), Vasile Pop, Ciprian Suciu (min. 71, Bogdan Dolma). Antrenor: Daniel Sima
FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Vlad Negrean, Viorel Ionaşcu, Mihai Cherecheş (min. 46, Alexandru Pop), Cosmin Sabou, Raul Stanciu (min. 78, Raul Silaghi), Gabriel Ţiriac, Codruţ Ardelean, Mihai Bode. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros
Rezultatele complete din etapa a V-a: Şomii Pâncota – Sănătatea Cluj 8 – 1, FCM Baia Mare – CS Ineu 3 – 1, CS Oşorhei – Naţional Sebiş 0 – 3, Arieşul Turda – Metalurgistul Cugir 0 – 6, Unirea Jucu – FC Zalău 3 – 1. Unirea Dej a stat.

One Thought to “Al doilea eşec din acest sezon pentru FC Zalău”

pacat ca a pierdut fc zalau la jucu dar bine ca a ramas pe locul 3 ,sper ca vinery sa revina cu osorhei