Volei: Divizia Juniori, seria D – Șimleuanii și-au luat revanșa!

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – LPS Bihorul Oradea = 3 – 1 (12, 12, -22, 17)
Duminică, 19 noiembrie 2017, s-a desfăşurat etapa a IV-a a Campionatului Naţional de Volei pentru Juniori (născuţi în anul 1999 şi mai tineri). În seria „D” activează echipele: CSS2 CNE Baia Mare, CSS LAPI Dej, LPS Bihorul Oradea, ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei, CSS Topliţa şi CSS Zalău. Voleibaliştii şimleuani au repurtat a doua victorie în actuala ediţie a campionatului, după cea obţinută în prima etapă, în deplasare, cu echipa CSS Topliţa (3-2). Partida desfăşurată în Sala de Sport „Măgura”, în prezenţa celor aproape 100 de spectatori, a fost câştigată meritat de către şimleuani, după 108 minute de la fluierul de începere a meciului. Astfel, ei şi-au luat revanşa, pentru că, acum un an (în ediţia trecută a campionatului, în aceeaşi sală de sport), orădenii câştigaseră meciul cu scorul de 3-0 (19, 20, 25)!
Partida nu s-a ridicat la un bun nivel tehnic. La serviciu, în ciuda unor „aşi”, au exitat multe nereuşite la ambele echipe. La fel, cele două formaţii au avut greşeli evidente la preluarea mingii. Din punct de vedere spectacular, destulă „animaţie” a avut loc în ultimele două seturi. În vervă de joc și cu determinare, gazdele au început bine meciul, coordonatorul Ovidiu Man punându-şi în valoare coechipierii, cu precădere pe: Raul Remeş, Dan Silvăşan-Paşca şi Vlad Rusu. Ca atare, localnicii au condus autoritar în primele două seturi. Din păcate, în actul trei, ei n-au ştiut să profite de avantajul obţinut şi, intrând în „jocul” oaspeţilor, au ratat finalul acestuia într-un mod neaşteptat. Noroc că elevii antrenorului Ovidiu Teuşan şi-au regăsit „cadenţa” în partea a doua a setului patru. Orădenii au început slab, au fost dominaţi, în general în jocul de la fileu. Totuși, jucătorii antrenorului Kovács Zoltán au dat o replică bună localnicilor în setul trei, când ridicătorul Cătălin Borz i-a servit bine pe Cristian Maier şi pe Darius Boldiş, reuşind să câştige setul de onoare, în dezamăgirea fanilor şimleuani, care doreau o victorie clară: 3-0 la seturi!
În primul act, după 3-0 şi 7-3, şimleuanii au avut o serie de cinci puncte (12-3), când servea Mircea Săplăcan, iar în linia întâi se aflau: Vlad Rusu, Dan Silvăşan-Paşca şi Ovidiu Man. Avantajul gazdelor a ajuns la 13 puncte (19-6, 20-7, 21-8, 24-11), reuşind să se impună cu scorul de 25-12, în urma atacului efectuat de către Sebastian Cordon. Setul al doilea a avut, aproape, acelaşi istoric. Datorită unui joc eficient al localnicilor, de la 3-0 şi 13-9, tabela de scor arăta: 20-9, în urma celor şapte puncte făcute la rând. Atunci, la serviciu era Cristian Julei, iar la plasă acţionau: Mircea Săplăcan, Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca. Din nou, şimleuanii s-au impus cu scorul de 25-12, când Raul Remeş a plasat mingea direct pe orădeanul George Breban. În setul al treilea jocul s-a echilibrat, cu 12 egalităţi pe tabela de marcaj, dar şi cu răsturnări spectaculoase de scor. Ca exemplu, când oaspeţii conduceau cu 11-9, localnicii au reuşit o serie de cinci puncte (14-11), iar când şimleuanii au avut 16-15, orădenii au făcut patru puncte la rând (19-16), dar, imediat, scorul a devenit 20-19 pentru şimleuani, datorită unei serii de patru puncte. În final, oaspeţii au avut tăria să realizeze patru puncte consecutive (de la 21-22, la 25-22), când servea George Breban, iar în linia întâi se găseau: Darius Boldiş, Cristian Maier şi David Pusta. Orădenii şi-au adjudecat acest set în urma blocajului efectuat de către Darius Boldiş la atacul şimleuanului Cristian Julei. În setul patru egalitatea s-a menţinut până la scorul de 7-7, când s-a „rupt” echilibrul jocului prin seria de şase puncte a gazdelor (13-7), pe serviciul foarte bun al căpitanului de echipă Ovidiu Man. După scorul de 21-12, şimleuanii au câştigat setul şi meciul prin serviciul „as” al lui Raul Remeş.
Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Ionuţ Ruţaş), Raul Remeş, Cristian Julei, Mircea Săplăcan, Vlad Rusu (Sebastian Cordon), Dan Silvăşan-Paşca şi Claudiu Sătmar – libero. Prezent: Teotim Păcurar. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Oradea: Darie Toader, David Pusta, Cătălin Borz (Andrei Nistor), Cristian Maier – căpitan de echipă (Vlad Stoie), George Breban, Darius Boldiş (Balogh Luca) şi Alex Bode – libero. Prezenţi: Tudor Buhaş şi Daniel Ferche. Antrenor: Kovács Zoltán.
Au arbitrat bine: Răzvan Ghiurco – principal (Cluj-Napoca), Mihai Bujor – secund, Gheorghiţă Mitraşca – scorer, Cristian Boroeanu şi Mircea Temian – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 3 decembrie 2017, șimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSS Zalău, iar orădenii, acasă, cu CSS Toplița.