Rulment expirat… doar in prima repriza

Rulment expirat... doar in prima repriza

HC Zalau a invins sambata Brasovul la o diferenta de opt goluri, insa, in partea secunda, brasovencele au inscris cu un gol mai mult decat zalauancele

HC Zalau – Rulmentul Brasov 32 – 24 (18 – 9)

HC Zalau: Mirela Nichita – Florina Turcas (1), Ana Maria Somoi (1), Crina Ailincai, Georgiana Ciuciulete (3), Adriana Holhos (14), Alina Czeczi (8). Au mai evoluat: Mihaela Cheta, Adina Muresan – Daniela Molfea (4), Roxana Rob, Andrada Trif, Mihaela Viscreanu (1), Maria Cristoaica. Manager Gheorghe Tadici. Antrenor: Sorin Radulescu.

Rulmentul Brasov: Daniela Valean, Magdalena Neagoe, Raluca Borodi – Alina Bratu, Roxana Cherascu (6), Bianca Abramiuc (7), Mihaela Teodorescu (5), Ioana Patuleanu (1), Roxana Marin, Denes Krisztina (2), Lidia Adiaconitei, Alexandra Sandu (1), Ana Maria Simion (2), Bianca Grigore. Antrenor: Mariana Tarca.

O victorie la opt goluri diferenta, dar o evolutie a echipei zalauane ce a lasat de dorit in partea a doua a intalnirii. Daca in prima repriza, Holhos si compania au inscris 18 goluri, in timp ce Brasovul a marcat de noua ori, in repriza secunda oaspetele aveau sa marcheze cu un gol mai mult decat Zalaul (14 – 15). Vizibil indignat de evolutia elevelor sale, managerul Gheroghe Tadici a programat antrenament la doar cateva ore dupa terminarea meciului.

Am pierdut repriza a doua la un gol, ceea ce este incalificabil. Nu pot sa accept asa ceva. Este lipsa totala de atitudine si profesionalism din partea lor, a rabufnit Tadici, care a mai spus ca am ajuns sa ne stricam programul unii la altii, referindu-se la cele doua sedinte de pregatire de sambata dupa-amiaza si duminica dimineata care, initial nu erau programate. In prima repriza, brasovencele au reusit sa tina pasul cu Zalaul pana in minutul patru, cand tabela arata egalitate (2 – 2). Au urmat insa trei goluri consecutive ale gazdelor, marcatoare fiind Ciuciulete, Somoi si Holhos, care au dus scorul la 5 – 2. Diferenta a crescut odata cu trecerea timpului, iar dupa un sfert de ora, HC Zalau conducea cu 11 – 5.

Zalaul a continuat sa inscrie de cate ori a avut ocazia, iar la pauza a intrat la vestiare cu un avans de noua goluri (18 – 9). Un scor normal, tinand cont de valoarea celor doua echipe. Numai ca, in repriza a doua, evolutia echipei zalauane a fost total diferita, mai ales in ultimele 17 minute. Indolenta din partea unora sau, mai mult, neputinta din partea altora ar fi cuvintele cele mai potrivite. Dupa 25 – 15 in minutul 43, in loc sa se distanteze la 13 goluri, zalauancele le-au dat posibilitatea oaspetelor sa se apropie la sapte goluri (15 – 18) in minutul 48. La 25 – 15, Turcas, Czeczi si Holhos au ratat, pe rand, singure cu portarul advers, iar in minutul 47, la scorul de 25 – 17, Holhos a ratat si o lovitura de la sapte metri.

Ajutate si de desele ratari ale brasovencelor, zalauancele s-au desprins din nou la noua goluri in minutul 51 (27 – 18), iar in minutul 57 tabela arata 31 – 24. Au urmat insa alte doua ratari imense ale gazdelor. Holhos nu reuseste sa transforme o lovitura de la sapte metri, iar Ciuciulete rateaza singura cu portarul advers. Totusi, in ultimele secunde, Molfea stabileste scorul final, inscriind pentru 32 – 24. Dupa aceasta victorie, HC Zalau a urcat pe locul trei in clasament, avand acumulate 26 de puncte. In etapa de sambata, Holhos si compania vor evolua in deplasare, in fata celor de la Dunarea Braila.

Actionarii echipei HC Zalau: Consiliul Judetean Salaj, Primaria si Consiliul Local Zalau, Ceramica. Sponsori: Riposta&Ritorsa Simleu Silvaniei, Magura Simleu Silvaniei, Grupul Simex Simleu Silvaniei, Inserco, Ady Com, Comigex, Vidalis Holding, Complex Severus, Hotel Porolissum, Centogroup, BrilliantPlaza, Group Metal Trading SRL Zalau, Salvosan Ciobanca, Hanul Drumetilor.