HC Zalau, ramane in carti pentru cupele europene

Echipa zalauana continua sa spere la calificarea intr-o cupa europeana, dupa succesul categoric obtinut la Deva

CSM Cetate Devatrans – HC Zalau 26 – 32 (11 – 16)

Pentru CSM Cetate Devatrans au marcat: Negoita (6), Cartas (5), Toth (4), Moise (4), Bardac (3), Trana (1), Mucsi (1), Virtic (1).

Pentru HC Zalau au marcat: Adriana Holhos (13), Alina Czeczi (5), Nicolaeta Molfea (5), Florina Turcas (4), Georgiana Ciuciulete (2), Andrada Trif (1), Crina Ailincai (1), Ana Maria Somoi (1).

HC Zalau pastreaza in continuare sanse reale la calificarea intr-o cupa europeana dupa victoria de joi seara, din deplasare, in fata echipei CSM Cetate Devatrans. Aceasta, chiar daca HCM Baia Mare a invins surprinzator la U Jolidon Cluj, un meci despre care in presa centrala aparea exact in ziua disputarii ca este suspect de blat.

Gheorghe Tadici le-a cerut jucatoarelor sale inca din primele minute aparare om la om la principala marcatoare a Devei, Carmen Cartas, stiind ca acest lucru va dezavantaja mult echipa gazda. Asa s-a si intamplat, fiindca nici Vartic nu s-a aflat deloc in dispozitie de joc, doar interventiile salvatoare ale portarului Poenaru tinand echipa hunedoreana in meci. Adriana Holhos este insa arma letala cu care Tadici da lovitura. Interul zalaului este de neoprit si marcheaza de opt ori in prima jumatate a meciului, adica jumatate din golurile echipei zalauane. Echipa condusa de Gheorghe Tadici avea un avans de patru goluri dupa numai un sfert de ora (4 – 8). Desi arbitrii Dordea si Zaulet dicteaza sase minute de superioritate numerica pentru Deva, tot Zalaul are prim-planul, care se distanteaza la cinci goluri pana la pauza (11 – 16).

Banca tehnica a celor de la Deva nu gaseste nici dupa pauza solutia pentru anihilarea interului zalauan, astfel ca scorul devine 11 – 18, zece dintre golurile echipei noastre fiind marcate de Holhos. Neputinta echipei devene este perfect ilustrata de faptul ca in primele 13 minute din repriza secunda, Cetate nu reuseste sa dea niciun gol din actiune, ci doar din aruncari de la sapte metri. Arbitrii elimina din nou doua jucatoare de la Zalau, insa, si in aceste conditii, Zalaul continua sa domine jocul. Holhos reface repede diferenta de sapte goluri (17 – 24), dupa care isi mentine un avans linistitor pana la final. A fost o victorie meritata, fiindca am condus tot timpul si am gresit mai putin. Deva a jucat fara ambitie, fiindca nu mai are niciun obiectiv. Daca aveau insa un obiectiv de indeplinit meciul era mult mai greu pentru noi, a declarat imediat dupa meci managerul Zalaului, Gheorghe Tadici. In urma acestui succes, HC Zalau a acumulat 30 de puncte, fiind la egalitate cu ocupanta locului cinci, HCM Roman. Pentru zalauance urmeaza un meci dificil, la Rapid Bucuresti, miercuri, de la ora 14, partida pe care Holhos si compania nu au voie sa o piarda, pentru a mai spera la cupele europene.

Actionarii echipei HC Zalau: Consiliul Judetean Salaj, Primaria si Consiliul Local Zalau, Ceramica. Sponsori: Riposta&Ritorsa Simleu Silvaniei, Magura Simleu Silvaniei, Grupul Simex Simleu Silvaniei, Inserco, Ady Com, Comigex, Vidalis Holding, Complex Severus, Hotel Porolissum, Centogroup, Brilliant Plaza, Group Metal Trading SRL Zalau, Salvosan Ciobanca, Hanul Drumetilor.

Rezultatele complete: CSM Cetate Devatrans – HC Zalau 26 – 32, Oltchim Ramnicu Valcea – Rapid CFR Bucuresti 57 – 24, U Jolidon Cluj – HCM Baia Mare 23 – 27, Stiinta Bacau – Universitatea Resita 28 – 25, HC Dunarea Braila – HC Otelul Galati 30 – 23, Rulmentul Urban Brasov – Tomis Constanta 30 – 31, HCM Buzau – HCM Roman 25 – 23.

Etapa viitoare, miercuri 05.05.2010: HCM Buzau – CSM Cetate Devatrans, HCM Roman – Rulmentul Urban Brasov, Tomis Constanta – Dunarea Braila, Otelul Galati – Stiinta Bacau, Universitatea Resita – Universitatea Jolidon Cluj, Rapid CFR Bucuresti – HC Zalau. Stiinta Baia Mare – Oltchim Ramnicu Valcea s-a disputat in avans, scor final 31 – 35.