Etapă cu patru jocuri în Liga a IV-a de fotbal

Liga a IV-a de fotbal a continuat duminică cu etapa a XXII-a, rundă în care au avut loc doar patru partide. Meciul dintre AS Chieşd şi Silvania Cehu Silvaniei nu s-a disputat, oaspeţii invocând faptul că s-a defectat autoturismul cu care urmau să efectueze deplasarea la Chieşd.

Flacăra Halămşd s-a retras din campionat, iar Unirea Mirşid a câştigat la masa verde duelul.

Scorul etapei l-a realizat Dumvrava Gîlgău, care continuă cursa de urmărire în lupta pentru titlu, menţinându-se la şase puncte în spatele liderului, Unirea Mirşid. Echipa condusă de Marius Paşca a dispus cu 7 – 0, pe teren propriu, de Benfica Ileanda, după ce la pauză tabela indica doar 2 – 0.

Victorie la limită pentru Olimpic Bocşa în duelul de pe teren propriu cu Someşul Someş Odorhei, 4 – 3, după 3 – 0 pentru gazde la finalul primei părţi.

Tot la limită s-a impus şi Ardealul Crişeni în deplasarea de la Cosniciu, în faţa Stelei din localitate.

În clasament continuă să conducă Unirea Mirşid, cu 58 de puncte, urmată de Dumbrava, cu 52 dar cu un meci mai puţin disputat şi Rapid Jibou, cu 47 de puncte.

Rezultatele complete şi marcatorii:

Olimpic Bocşa – Someşul Someş Odorhei 4 – 3 (3 – 0)

Au marcat: Cosmin Cozma (min. 4), Sergiu Păcurar (min. 45, 45+1), Robert Niculăuţ (min. 83), respectiv Bogdan Rus (min. 56), Cătălin Coste (min. 67), Unguraş Ioan (min. 90)

Steaua Cosniciu – Real Crişeni 0 – 1 (0 – 1)

A marcat: Szasz Casta (min. 5)

CS Barcăul Nuşfalău – Sportul Şimleu Silvaniei 0 – 2 (0 – 1)

Au marcat: Andrei Chiş (min. 2), Raul Zmole (min. 78)

Dumbrava Gîlgău – Benfica Ileanda 7 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Gabriel Ţiriac (min. 15, 70), Alexandru Pop (min. 17, 54, 73, 79), Florin Sestraş (min. 72)

Flacăra Halmăşd – Unirea Mirşid 0 – 3 (echipa din Halmăşd s-a retras din campionat)

AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei nu s-a disputat

Clasament:

  1. Unirea Mirşid 21  19  1  1  77 – 16  58p
  2. Dumbrava Gîlgău 20  17  1  2  97 – 20  52p
  3. Rapid Jibou 20  15  2  3  61 – 23  47p
  4. Sportul Şimleu 20  9  6  5  53 – 35  33p
  5. CS Barcău Nuşfalău 21  9  5  7  56 – 53  32p
  6. Silvania Cehu Silvaniei 20  8  6  6  33 – 31  30p
  7. Someşul Someş Odorhei 20  9  0  11  45 – 50  27p
  8. ACS Ardealul Crişeni 20  8  2  10  36 – 49  26p
  9. Olimpic Bocşa 20  6  1  13  43 – 69  19p
  10. Steaua Cosniciu 20  6  0  14  24 – 61  18p
  11. AS Chieşd 20  4  3  13  40 – 72  15p
  12. CS Ileanda 20  2  8  10  27 – 49  14p
  13. Flacăra Halmăşd 20  1  1  18  15 – 79  4p

Alte articole

Leave a Comment