Dumbrava Gîlgău a realizat scorul primei etape în Liga a IV-a

La finalul săptămânii trecute, la o săptămână după Liga a V-a, a debutat şi noul sezon al Ligii a IV-a de fotbal. Ediţia 2018 – 2019 a început cu partida dintre Olimpic Bocşa şi Silvania Cehu Silvaniei, desfăşurată sâmbătă şi încheiată cu scorul de 7 – 2 în favoarea oaspeţilor.
Lider după prima rundă este Dumbrava Gîlgău, echipa condusă de Marius Paşca realizând, de altfel, şi scorul etapei. Formaţia de pe malul Someşului a dispus cu 6 – 0 pe teren propriu de CS Barcău Nuşfalău, după ce la pauză tabela a arătat 2 – 0.
Campioana en-titre, Unirea Mirşid, a învins cu scorul de 3 – 1 în deplasare de Someşul Someş Odorhei, după ce gazdele au avut avantaj minim la pauză.
Rapid Jibou a obţinut doar o remiză în disputa cu CS Ileanda, 2 – 2, după ce Ileanda a avut 1 – 0 la pauză. Victorie la limită pentru Sportul Şimleu pe terenul celor de la Ardealul Crişeni, 2 – 3, scorul pauzei fiind egal, 1 – 1.
Etapa viitoare este programată la finalul săptămânii, după următorul program: Unirea Mirşid – CS Ileanda, Silvania Cehu Silvaniei – Someşul Someş Odorhei, CS Barcău Nuşfalău – Olimpic Bocşa, AS Chieşd – Dumbrava Gîlgău, Flacăra Halmăşd – Steaua Cosniciu, Sportul Şimleu – CS Crasna şi Rapid Jibou – Ardealul Crişeni. Ultimul este programat miercuri, 12 septembrie.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Dumbrava Gîlgău – CS Barcău Nuşfalău 6 – 0 (2 – 0)
Au marcat: Mihai Brînduşe (min. 17), Alexandru Pop (min. 37), Alin Mierea (min. 66 şi 80), Gabriel Ţiriac (min. 82) şi Viorel Ionaşcu (min. 90+3)
Someşul Someş Odorhei – Unirea Mirşid 1 – 3 (1 – 0)
Au marcat: Darius Ungur (min. 12), Alex Puşcaş (min. 60), Ciprian Pavel (min. 65), Maior Istvan (min. 78)
Olimpic Bocşa – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 7 (2 – 3)
Au marcat: Radu Puşcaş (min. 28), Cosmin Sabou (min. 45), Başco Tamaş (min. 29), Andrei Sezgin (min. 36, 60, 67), Cătălin Tătar (min. 37), Sergiu Pop (min. 57) şi Sergiu Ţiriac (min. 82)
Steaua Cosniciu – AS Chieşd 6 – 1 (2 – 0)
Au marcat: Alin Dregan (min. 5, 34, 47 – pen. şi 83), Marius Bădăcean (min. 67) şi Ionuţ Pop (min. 73), respectiv Ioan Moşincat (min. 52)
CS Ileanda – Rapid Jibou 2 – 2 (1 – 0)
Au marcat: Darius Cubliş (min. 25) şi Vasile Roman (min. 71), respectiv Vlad Paşcalău (min. 49 – pen. şi 90 – pen.)
Ardealul Crişeni – Sportul Şimleu 2 – 3 (1 – 1)
Au marcat: Adalbert Pintea (min. 33) şi Cosmin Paşka (min. 87), respectiv Andrei Chiş (min. 19, 57 şi 90+2)
1. Dumbrava Gîlgău 1 1 0 0 6 – 0 3p
2. Silvania Cehu Silv. 1 1 0 0 7 – 2 3p
3. Steaua Cosniciu 1 1 0 0 6 – 1 3p
4. Unirea Mirşid 1 1 0 0 3 – 1 3p
5. Sportul Şimleu 1 1 0 0 3 – 2 3p
6. CS Ileanda 1 0 1 0 2 – 2 1p
7. Rapid Jibou 1 0 1 0 2 – 2 1p
8. Ardealul Crişeni 1 0 0 1 2 – 3 0p