Arcada Galaţi, „spartă” în trei seturi la Şimleu Silvaniei

Phoenix Şimleu – Arcada Galaţi 3 – 0 (28 – 26, 25 – 20, 25 – 18)

Phoenix Şimleu Silvaniei şi-a trecut în cont, sâmbătă seara, a doua victorie din campionat, după ce s-a impus cu 3 – 0 în faţa nou-promovatei, Aracada Galaţi.
Echipa şimleuană a avut un debut reuşit de partidă, conducând cu 8 – 5 la primul time-out tehnic. Oaspeţii au revenit, însă, pe fondul unui joc mai slab al gazdelor şi au trimis setul în prelungiri, după ce tabela a arătat 24 – 24, apoi 25 – 25. Şimleuanii au forţat pe final şi s-au impus cu 28 – 26.
Şi parţialul secund a fost disputat până la al doilea timp tehnic de odihnă, când Şimleul avea antaj minim, 16 – 15. Finalul a fost al jucătorilor antrenaţi de Mircea Abraham, care s-au desprins decisiv şi s-au impus la 20.
Nerăbdători să obţină prima victorie în trei seturi din acest sezon, Şimleuanii au jucat la fel de motivaţi şi în actul trei, pe care l-au câştigat cel mai clar, 25 – 18.
În etapa viitoare, programată miercuri, Phoenix Şimleu Silvaniei va evolua în deplasare, la Unirea Dej.