Volei Municipal Zalău, victorie de trei puncte muncită la Cluj

Volei Municipal Zalău a avut nevoie de patru seturi pentru a trece de mult mai modesta Universitatea Cluj, într-un meci desfăşurat miercuri după-amiaza, contând din cadrul etapei a III-a a returului.
După un prim set în care Zalăul a defilat pe terenul „studenţilor”, câştigând cu 25 – 14, situaţia s-a schimbat în actul secund. Universitatea a început mai bine, a avut 5 – 2, dar Zalăul a revenit şi a preluat conducerea, iar la 6 – 8, clujenii au solicitat timp de odihnă. Până la punctul 17 s-a mers aproape „cap la cap”, dar atacul zălăuanilor nu a mai funcţionat la fel de bine, iar Clujul s-a desprins din nou la 20 – 12. Volei Municipal a mai forţat o dată revenirea, a egalat la 20, dar au urmat cinci puncte consecutive pentru gazde, care s-au impus cu 25 – 20.
Momentul psihologic al meciului s-a înregistrat în finalul celui de-al treilea parţial. Ambele echipe s-au aflat la conducere pe parcurs, iar de la 24 – 24, Zalăul a câştigat două puncte consecutiv, câştigând cu 26 – 24.
Gazdele nu au mai rezistat în ultimul set, câştigat de zălăuani cu 25 – 20, după ce diferenţa a fost şi de şapte puncte în favoarea oaspeţilor.
După victoria de la Cluj, Volei Municipal a acumulat 37 de puncte, urmând să stea în etapa de la finalul acestei săptămâni.
În cadrul etapei de miercuri s-au mai înregistrat rezultatele:
„U” Cluj: Ştefan Someşan, Dănuţ Neag, Alexandru Voinea, Eduard Catrina, Claudiu Iov, Marius Şoloc şi Paul Camui – libero. Au mai evoluat: Mihai Criste, Vlad Negrean şi Silviu Grigoraş. Antrenor: Piotr Sobolewski
Volei Municipal Zalău: Cristian Bartha, Ciprian Matei, Răzvan Mihalcea, Mihai Gheorghiţă, Rareş Bălean, Leonardo Dal Bosco şi Philipp Kroiss – libero. Au mai evoluat: Miroslav Gradinarov, Filip Constantin şi Andrei Spînu. Antrenori: Andrzej Kowal (principal) şi Bogdan Nicolae (secund).
1. Volei Municipal Zalău 13 12 1 38 – 6 37p
2. SCMU Craiova 12 11 1 34 – 8 31p
3. Arcada Galaţi 12 8 4 30 – 15 25p
4. CSM Bucureşti 13 8 5 27 – 18 25p
5. Dinamo Bucureşti 13 9 4 28 – 20 25p
6. Unirea Dej 12 6 6 23 – 21 19p
7. Steaua Bucureşti 13 7 6 24 – 26 18p
8. CSM Câmpia Turzii 13 4 9 12 – 32 10p