Volei Municipal Zalău, cu un picior în semifinalele Cupei României

La o zi după ce s-a impus cu 3 – 2 pe terenul formaţiei Unirea Dej, într-un meci contând din etapa a şaptea a Diviziei A1, Volei Municipal Zalău a câştigat duminică cu scorul de 3 – 0 în faţa echipei dejene, în cadrul manşei tur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. Voleibaliştii zălăuani au avut o evoluţie mult mai bună decât în disputa de sâmbătă, faza de construcţie şi atacul au funcţionat mai bine, la fel si serviciul, iar rezultatul s-a văzut şi pe tabela de marcaj.
    Actul de debut a fost cel mai disputat, pe care zălăuanii l-au câştigat cu 25 – 23. Parţialul secund a fost fără istoric, vicecampioana câştigând cu scorul de 25 – 15. În setul trei, dejenii au trecut din nou de pragul de 20, cedând cu 21 – 25.
    În urma acestei victorii, formaţia zălăuană se poate gândi deja la semifinalele Cupei României, chiar dacă între cele două formaţii urmează manşa retur, programată la Zalău, în data de 23 noimebrie.