Volei: Divizia Juniori, Seria E: Şimleuanii au fost învinşi de „lanterna roşie”

CSS Viitorul Cluj-Napoca – CS Phoenix Şimleu Silvaniei 3 – 1 (20, 15, -17, 22)

A fost un meci interesant, cu evoluţii curioase ale scorului, datorate prestaţiilor inconstante ale celor două combatante. Clujenii au câştigat primul meci în acest campionat şi primele trei puncte (!), pe merit, după o oră şi 35 de minute, printr-un joc ascendent. Şimleuanii, inesplicabil, n-au reuşit să-şi apropie victoria, nici să ia măcar un punct, fiind depăşiţi în finalurile seturilor de „lanterna roşie” din Seria E, coborând de pe podium pe locul IV.
Partida a debutat într-o notă de superioritate a şimleuanilor, lucru reliefat şi de evoluţia scorului, mai mult de jumătatea setului întâi: 3-0, 9-6, 13-11, 15-13, în favoarea lor. Cum-necum, gazdele au avut o frumoasă revenire, reuşind patru puncte la rând: de la 13-15 la 17-15, cu Brustur la serviciu şi cu Puia, Moga şi Hossu la fileu. Sălăjenii s-au apropiat la un punct (16-17), însă localnicii au forţat, din nou, reuşind o serie de cinci puncte (22-16), pe serviciul lui Puia. Antrenorul Oniga a făcut două schimbări şi a folosit cei doi timpi de odihnă, dar nu i-a putut opri pe clujeni, care au câştigat la 20. Al doilea set n-a avut istoric, fiind la discreţia gazdelor: 8-0 (!), 16-6, 18-9, 23-12, care s-au impus clar, la 15. Duşul rece le-a priit şimleuanilor, au revenit în joc şi, după ce au condus de la început până la sfârşit (2-1, 4-3, 8-4, 11-6, 18-14, 23-16), chiar cu serii de trei-patru puncte, pe serviciile lui Ivan, Sîrbu şi Ardelean, şi-au adjudecat setul trei la 17. Se părea că meciul va intra în setul decisiv, pentru că scorul se derula în favoarea sălăjenilor în actul patru: 2-0, 4-2, 10-8, 12-9, 13-11. N-a fost să fie, întrucât gazdele au oprit avântul şimleuanilor prin două serii de câte patru puncte fiecare ( de la 11-13 la 15-13 şi de la 20-19 la 24-19), câştigând setul cu scorul de 25-22. Astfel, spre bucuria lor, clujenii au obţinut, nesperat poate, prima victorie în actualul campionat.
Cluj-Napoca: Alin Hossu, Răzvan Băcilă (Dragoş Budea), Silviu Morar, Andrei Brustur, Călin Puia (David Sabău) şi Ionuţ Moga – cpt. Prezenţi: Horea Corpodean, Bogdan Cristescu şi Alexandru Crăciun. Antrenor: Călin Cotuţiu.
Şimleu Silvaniei: Cristian Lazăr, Florin Moşincat (Adrian Preda), Gheorghe Negrean, George Sîrbu, Sergiu Ivan şi Dacian Ardelean – cpt. Prezenţi: Ovidiu Faragău, Dorin Grecu, Ionuţ Moisi şi Raul Pop. Antrenor: Marius Oniga.
Au arbitrat corect: Sebastian Borota – principal (Baia Mare) şi Mihai Soroceanu – secund (Cluj-Napoca).
Duminică, 24 februarie a.c., ambele echipe vor juca acasă: clujenii cu echipa LPS Bihorul Oradea, iar şimleuanii cu CSS Zalău.