Volei: Divizia Juniori, seria D – Încă o victorie!

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSS Topliţa = 3 – 0 (16, 18, 21)

A început returul Campionatului Naţional de Volei Juniori. Şimleuanii au repurtat încă o victorie, una meritată, după 67 de minute de joc. Cei peste 100 de spectatori prezenţi în Sala de Sport „Măgura” şi-au aplaudat fanii pentru acest al doilea meci câştigat consecutiv, după victoria de la Zalău (3-0, cu echipa Clubului Sportiv Şcolar). De fapt, şimleuanii au câştigat şi partida de la Topliţa (3-2), în prima etapă a campionatului. Gazdele au etalat un joc bun în ambele linii şi în ambele faze ale jocului. Elevii antrenorului Ovidiu Teuşan şi-au arătat din nou calităţile şi disponibilităţile tehnico-tactice, când coordonatorii Ovidiu Man şi Ionuţ Ruţaş şi-au pus în valoare coechipierii, în special pe: Raul Remeş (cel mai bun atacant al meciului), Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca. În ciuda scorului, oaspeţii au jucat cu ambiţie. Uşoara relaxare a echipei locale din setul trei a permis elevilor antrenorului Ovidiu Macarie o reintrare în joc, ba chiar să spere la câştigarea „setului de onoare”, cel puţin. Coordonatorii Paul Truţa şi Paul Ungurean şi-au „servit” eficient coechipierii, cu precădere pe Ferencz Dan şi pe Laurenţiu Ilieş.
În primul set, după trei egalităţi de scor, şimleuanii au reuşit o serie de patru puncte (de la 5-4 la 9-4), când servea Vlad Rusu, iar în linia întâi se aflau Dan Silvăşan-Paşca, Ionuţ Ruţaş şi Raul Remeş. După ce avantajul gazdelor a ajuns la 12 puncte (22-10), acestea s-au impus cu scorul de 25-16, în urma serviciului în plasă al topliţeanului Bukszar Vlad.
Setul secund a avut cam acelaşi istoric, însă oaspeţii au „ţinut” aproape până la jumătatea acestuia (10-12). Atunci, gazdele au realizat cinci puncte consecutive (17-10), pe serviciul lui Vlad Rusu şi acţiunile desfăşurate la fileu de Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man şi Raul Remeş. După ce diferenţa a ajuns la opt puncte (20-12, 21-13), gazdele şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-18, când Ovidiu Man a atacat mingea venită din preluarea greşită a lui Ferencz Dan. Setul trei a debutat într-o reală dominare a oaspeţilor, iar tabela de marcaj a scorului arăta 4-0 pentru ei. Au jucat bine în continuare, realizând trei puncte la rând (de la 8-7 la 11-7) pe serviciul lui Paul Truţa şi pe reuşitele celor de la plasă: Ferencz Dan, Laurenţiu Ilieş şi Antonio Diaconiţă. La al doilea T.O., oaspeţii conduceau cu 16-13. Sfaturile tehnico-tactice date de antrenorul Ovidiu Teuşan jucătorilor săi au fost de bun augur, pentru că aceştia au preluat iniţiativa, având o serie de şase puncte (19-16), prin acţiunile eficiente (serviciu, atac, blocaje) din aceeaşi aşezare în propriul teren, ca cea din setul doi când au realizat cinci puncte consecutive. După ce oaspeţii conduceau cu un punct (21-20), Ovidiu Teuşan a solicitat al doilea T.O. Indicaţiile acestuia au dat roade, întrucât şimleuanii au făcut cinci puncte la rând (pe serviciul lui Ovidiu Man), câştigând setul cu scorul de 25-21, prin atacul lui Paul Pop, bine servit de Raul Remeş.
Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Ionuţ Ruţaş), Raul Remeş, Cristian Julei, Mircea Săplăcan (Paul Pop), Vlad Rusu (Sebastian Cordon), Dan Silvăşan-Paşca şi Claudiu Sătmar – libero. Prezent: Teotim Păcurar. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Topliţa: Bukszar Vlad, David Lupoiu, Paul Truţa (Paul Ungurean), Ferencz Dan – căpitan de echipă, Laurenţiu Ilieş, Antonio Diaconiţă şi Matyas Raul – libero. Prezenţi: Alexandru Stan şi Tudor Iliescu. Antrenor: Ovidiu Macarie.
Au arbitrat bine: Sebastian Borota – principal (Baia Mare), Daniel Hadade – secund, Eduard Hadade – scorer, Cristian Boroeanu şi Mircea Temian – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 21 ianuarie 2018, ambele echipe vor juca în deplasare: cea din Şimleu Silvaniei cu CSS LAPI Dej, iar cea din Topliţa cu CSS2 CNE Baia Mare.