Volei: Divizia de Cadeţi, seria „D”: Şimleuanii, net superiori!

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSM Câmpia Turzii = 3 – 0 (13, 12, 14)

Dornici de reabilitare după eşecul de la Dej, din etapa precedentă (0-3), şimleuanii au obţinut o victorie preţioasă şi meritată, una lejeră, în cadrul etapei a patra din turul campionatului de volei, Divizia de Cadeţi, seria „D”. Elevii antrenorului Ovidiu Teuşan au jucat foarte bine, au fost net superiori în toate compartimentele şi în ambele faze, în confruntarea sportivă cu cei de la CSM Câmpia Turzii. Gazdele au avut destule preluări sigure, precise (mai ales, Gordan – libero), în urma cărora coordonatorul Man i-a pus în valoare, în acţiunile de atac, pe: Remeş, Rusu şi Silvăşan-Paşca. În ansamblu, oaspeţii au evoluat modest, lipsiţi de convingere în, aproape, tot ce încercau şi fără forţă de atac, cu excepţia începutului din setul trei (5-0 şi 6-2). Cu toate acestea, Julei, Ciubuc şi Staicu au fructificat multe mingi ridicate de Săplăcan, cel care a finalizat şi câteva acţiuni de atac. Astfel, localnicii s-au impus cu un scor de „forfait” (3-0), în mai puţin de o oră (59 de minute), în faţa a peste 150 de spectatori entuziaşti.
Meciul a debutat într-un oarecare echilibru (8-8), însă, gazdele s-au distanţat progresiv (11-8, 16-12), reuşind, apoi, o serie de opt puncte (24-12), când servea Takács, iar în linia întâi acţionau: Pop, Rusu şi Silvăşan-Paşca. Fiind servit de Ordas, Perneş a încheiat setul printr-un atac „sec”: 25-13. În cel de-al doilea act, localnicii au condus în permanenţă, reuşind o altă serie de opt puncte ( de la 5-2, la 13-2), pe serviciul lui Remeş. După ce localnicii s-au distanţat la 15 puncte (24-9), acelaşi Ordas l-a servit perfect pe Takács, care a punctat decisiv: 25-12 (!). Cum spuneam, în setul trei oaspeţii au început excelent (5-0), pe serviciul lui Săplăcan şi cu: Ciubuc, Julei şi Raita, la fileu. Totuşi, şimleuanii nu s-au pierdut cu firea, realizând 10 puncte consecutive (!), de la 2-6, la 12-6, când la serviciu se afla Man, iar la plasă erau: Remeş, Takács şi Pop. După ce scorul a luat, din nou, proporţii (18-11, 21-12), oaspeţii, prin atacul lui Gabor, au pus „capăt” setului (25-14 pentru gazde) şi meciului, în aplauzele fanilor echipei şimleuane!
Au arbitrat bine: Kovács Zoltán – principal (Oradea), Cristian Boroeanu – secund şi Marius Lazăr – scorer (ambii din Zalău).
Şimleu Silvaniei: Vlad Rusu (Ioan Rus), Dan Silvăşan-Paşca (George Perneş), Ovidiu Man – căpitan de echipă (Bogdan Ordas), Raul Remeş, Takács Erik, Radu Pop (Raul Cherecheş) şi Sebastian Ioan Gordan – libero. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Câmpia Turzii: Mircea Săplăcan – căpitan de echipă, Rareş Ciubuc, Petru Julei, Flaviu Raita (Gyarmati Tiberiu), Toma Staicu şi Adrian Gabor. Prezent: Alexandru Pârjol. Antrenor: Ilie Călean.
Duminică, 6 decembrie 2015, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa LPS Bihorul Oradea, iar cei de la Câmpia Turzii, acasă, cu CSS 2 Baia Mare.

Prof. Marin Ştefan

3 Thoughts to “Volei: Divizia de Cadeţi, seria „D”: Şimleuanii, net superiori!”

1. Dan

Bravo, baieti! Sa bateti si la Oradea…

2. Dudu

Bai, Dane, spune-le sa nu vina la Oradea, ca-i batem cu 3-0 !!!!!!!

3. Anonim

Băi Dudu, copiii ăștia nu au voie să facă o plimbare și o baie la Felix? În ceea ce privește rezultatul rămâne de văzut. Sportul înseamnă fair play. Nu cred că ar fi fair play să câștigi cu 3-0 fără să transpiri. Prin atitudinea de care ai dat dovadă în momentul în care ai făcut comentariul mi-ai demonstrat că nu ai fost, nu ești și nici nu o să fii un bun sportiv în viața asta.