Victorie obţinută greu

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – LPS Bihorul Oradea 3 – 0 (24, 23, 24)

Victorie meritată a şimleuanilor (a patra), dar obţinută greu, după o oră şi 17 minute de la fluierul de începere, în cea de-a VII-a etapă a campionatului. Gazdele, cu 11 jucători prezenţi, s-au „chinuit” să-i învingă pe cei şase (!) voleibalişti orădeni, de două ori în prelungiri de set (26-24) şi o dată la limită (25-23) !! Cei drept, au existat greşeli la serviciu, la preluare, la construcţia şi finalizarea atacurilor în ambele tabere, dar nu ne-am aşteptat la o prestaţie cam… superficială a localnicilor, după ce au câştigat la Oradea, în turul campionatului, cu scorul de 3-0 ( 21, 18, 17 ). Acum au fost evoluţii curioase ale scorului, cu reveniri ale oaspeţilor pe finalurile de set., când coordonatorul şimleuan Cristian Lazăr i-a pus în valoare pe Sergiu Ivan şi pe Florin Moşincat, iar orădeanul Adrian Ursachi, pe Bogdan Nan şi pe Petru Vornicu. „Băieţii au avut o evoluţie sub aşteptări, chiar dacă au câştigat cu 3 – 0”, a precizat, la finalul partidei, antrenorul Mircea Abraham.
Phoenix: Florin Moşincat, Dacian Ardelean – cpt., Cristian Lazăr, Sergiu Ivan, Gheorghe Negrean, George Sîrbu ( Adrian Preda). Prezenţi: Ovidiu Faragău, Sorin Grecu, Ionuţ Moisi şi Raul Pop. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.
Bihorul: Claudiu Lazăr, Sergiu Filip, Adrian Ursachi, Bogdan Nan, Petru Vornicu şi Sergiu Buna. Antrenor: Ion Achimescu.
Au arbitrat bine: Cristian Şanta – principal (Cluj-Napoca), Mihai Bujor – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Nicolae Sârb şi Cristian Boroeanu – asistenţi (ambii din Zalău)
Duminică, 10 februarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Viitorul Cluj-Napoca, iar orădenii, acasă, cu CSS 2 UKRO Baia Mare.