Victorie de bun augur!

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CS Arcada Galaţi  3 – 2 (-23, -20, 19, 19, 9)

Prof. Marin ŞTEFAN

Şimleuanii au reuşit să câştige acest meci în setul decisiv, după ce erau conduşi cu scorul de 2-0 la seturi ! Este o victorie meritată, una de bun augur, obţinută după două ore şi nouă minute de la fluierul de începere. Ai noştri au egalat scorul general (1-1) şi această izbândă, obţinută în Joia Mare, este un semn bun pentru ei în bătălia pentru locul 7 din clasamentul primului eşalon voleibalistic al României, pentru că, chiar dacă partida decisivă se va desfăşura la Galaţi, întrecerea sportivă se va da în Săptămâna Luminată (!), joi, 24 aprilie 2014, după Sărbătoarea „Sf.Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă” (miercuri, 23 aprilie a.c.) şi înaintea Praznicului „Izvorul Tămăduirii” (vineri, 25 aprilie a.c.).
Meciul a fost interesant şi spectacular, mai ales prin evoluţia scorului. Gălăţenii, bine motivaţi de victoria de pe teren propriu (scor:3-0), au început bine, cu un joc elaborat, etalat cu precădere în primele două seturi, când coordonatorul Râpeanu şi-a pus în valoare coechipierii, mai ales pe Crăciun şi pe Cristudor. Se pare că „iritarea” oaspeţilor din setul patru, avertizată (Crăciun) şi penalizată (Cristudor) de arbitrul principal, le-a stricat sistemul de joc, având o prestaţie descendentă până în final. Şimleuanii au pornit neconvingător, cu preluări nereuşite ale mingii, punându-l uneori în dificultate pe ridicătorul Toth, care, în ultimele trei seturi, şi-a servit mai bine coechipierii, remarcându-se Vâlcelean şi Paşcan. Localnicii au avut tăria fizică şi morală să revină când totul părea pierdut (Nota Bene !), adeverindu-se faptul că la scorul de 0-2, nu întotdeauna victoria este pierdută…
În primul set, oaspeţii şi-au creat avantaje liniştitoare: 3-1, 9-2, 12-7, 15-12, însă s-au văzut egalaţi (15-15), prin atacul lui Ivan şi conduşi (16-15), prin serviciul „as” al lui Dacovic şi, apoi, cu 18-16. Gălăţenii au avut o „şarjă” de cinci puncte (21-18) pe serviciul lui Apostu şi, chiar dacă gazdele s-au apropiat în patru rânduri la câte o lungime (20-21, 21-22, 22-23 şi 23-24), oaspeţii au câştigat la limită (25-23), prin atacul lui Cristudor. În actul secund, gălăţenii, însufleţiţi de reuşită şi profitând de erorile localnicilor, s-au aflat detaşat la conducere (4-1, 8-3, 16-13, 21-17), adjudecându-şi-l cu scorul de 25-20, prin mingea „pusă” eficient de Râpeanu. La acest 0-2 la seturi, şimleuanii s-au trezit la realitate, îmbărbătaţi de galerie şi de fidelii spectatori (mai puţini decât la fiecare dintre meciurile anterioare). A fost rândul lor să conducă semnificativ jocul în parţialul al treilea (4-1, 8-4, 15-9, 20-14, 22-16), impunându-se cu scorul de 25-19, când Dacovic l-a blocat pe Palfi. Actul patru a fost destul de disputat, cu nouă egalităţi de scor. De remarcat că, sălăjenii au reuşit să anuleze un avantaj considerabil al gălăţenilor (13-8) printr-o serie de cinci puncte (13-13), pe serviciul lui Toth. De la ultima egalitate (17-17), finalul a aparţinut ardelenilor, câştigând tot cu 25-19, când Cristudor a atacat în aut. Aşa s-a ajuns în setul decisiv, în care şimleuanii şi-au arătat adevărata faţă, neputând fi opriţi de gălăţeni în drumul lor impunător spre victorie, având scoruri edificatoare: 3-1, 7-3, 10-5, 12-7, 14-8. Setul şi meciul au fost închise de Cristudor (15-9 pentru şimleuani), care a servit în plasă, spre bucuria alor noştri şi regretul gălăţenilor.
Phoenix: Toth Gabor (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Şerban Paşcan, Dacovic Rade, Ovidiu Teuşan (Răzvan Vâlcelean), Kostadinov Nikolay (Sergiu Ivan), Ionuţ Rus şi Mihai Mărieş – libero. Prezenţi: Paul Olar şi Adrian George Preda. Antrenori. Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.
Arcada: Alexandru Cerşemba, Liviu Râpeanu – căpitan de echipă (Daniel Martin), Liviu Cristudor (Sebastian Palfi), Marian Apostu, Paul Crăciun, Ştefan Romanescu (Sorin Dragomir) şi Doru Ghimeş – libero. Prezenţi: Alexandru Voinea şi Neculai Harabagiu. Antrenor: Marian Apostu.
Au arbitrat bine: Nicolae Cristea – principal, Cristian Şanta – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mihai Bujor, Sorina Petruşan, Cristian Boroeanu şi Gheorghiţă Mitraşca – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R Volei: Dorin Ştefan (Bucureşti).