Victorie cu gust amar pentru naţionala masculină de volei

Naţionala masculină de volei a României a obţinut sâmbătă, în Finlanda, prima victorie din cadrul turneelor preliminare la Euro 2013, 3 – 2 în faţa Muntenegrului, însă rezultatul nu schimbă cu nimic datele problemei, „tricolorii” ratând calificarea la turneul final de anul viitor

După un meci disputat, ce a durat o oră şi 15 minute, naţionala masculină de volei a României a obţinut sâmbătă prima victorie din cadrul truneelor prelimnare pentru Campionatul European de anul viitor, 3 – 2 în faţa reprezentativei Muntenegrului. O victorie care nu schimbă cu nimic datele problemei, România ratând calificare la turneul final.
România a intrat destul de greu în joc, pierzând primul set la o diferenţă de zece puncte, 15 – 25, după ce muntenegrenii au condus cu 8 – 4 şi 16 – 8 la cele două time-out-uri tehnice.
„Tricolorii” pregătiţi de Mariusz Sordyl şi-au revenit după primul set, restabilind egalitatea, după ce au câştigat cu 27 – 25 actul secund, având 8 – 4 şi 16 – 13 la cele două time-out-uri tehnice.
Al treilea parţial a avut acelaşi final ca şi primul set. Naţionala Muntenegrului s-a impus cu 25 – 15, după 8 – 4 şi 16 – 8 la cele două-time-out-uri tehnice.
Feher şi compania nu au dezarmat, restabilind din nou egalitzatea la seturi, după 25 – 20 şi trimiţând meciul în setul decisiv. România a început în forţă tie-break-ul, conducând cu 5 – 2, 10 – 5, 12 – 7 şi 15 – 8 la final.
România: Stancu, Pavel, Bala, Bartha, Gontariu Mihalcea şi Feher – libero. Au mai evoluat: Mărieş, Tofan, Gheorghiţă şi Matei. Antrenor: Mariusz Sordyl
Muntenegru: Bojic, Dabovic, Milivojevic, Suljagic, Markovic, Culafic şi Rasovic – libero. Au mai evoluat: Cuk, Boskovic şi Minic. Antrenor: Ivan Joksimovic