Unirea Mirşid revine în fotoliul de lider

Unirea Mirşid ocupă prima poziţie în Liga a IV-a după patru etape, câştigând cu scorul de 7 – 2 duelul desfăşurat duminică, pe teren propriu, cu CS Hida. Echipa pregătită de Marius Cozma a condus cu 3 – 1 la pauză, după ce scorul era 1 – 1 în minutul 26.
Dumbrava Gîlgău a reuşit doar o victorie la limită, 1 – 0 pe teren propriu cu nou-promovata Cetatea Buciumi, unicul gol al partidei fiind marcat în minutul 13, de Răzvan Sabău.
Sportul Şimleu a obţinut prima victorie din acest sezon, după ce ediţia trecută a încheiat-o pe ultimul loc, situându-se pe poziţia a X-a după patru etape.
Rapid Jibou a obţinut o victorie la „masa verde” pe teren propriu, Gloria Bobota neprezentându-se la meci cu echipa de juniori, dar nici cu cea de seniori.
Flacăra Halmăşd are maximum de puncte după primele patru etape, clasându-se pe locul trei în urma victoriei obţinute cu scorul de 4 – 1 pe terenul celor de la AS Chieşd.
Silvania Cehu Silvaniei, una dintre echipele cu pretenţii în ediţia trecută de campionat, a obţinut a doua victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 5 – 0 jocul de pe teren propriu cu Inter Pericei.
Etapa viitoare este programată duminică, după următorul program: Benfica Ileanda – Sportul Şimleu, CS Crasna – AS Chieşd, Flacăra Halmăşd – Rapid Jibou, Gloria Bobota – CS Barcău Nuşfalău, Olimpic Bocşa – Dumbrava Gîlgău, Cetatea Buciumi – Silvania Cehu Silvaniei, Inter Pericei – Unirea Mirşid, CS Hida – Real Crişeni.
Rezultatele şi marcatorii etapei a IV-a:
CS Barcău Nuşfalău – Olimpic Bocşa 4 – 2, 14 – 1 la juniori
Au marcat: Codruţ Ardelean (min. 43, 90+2), Marius Leitan (min. 62), Nemeş Berthold (min. 85), respectiv Dumitru Bordaş (min. 7), Alex Iancău (min. 54)
Benfica Ileanda – CS Crasna 2 – 1, 3 – 0 la juniori
Au marcat: Mihai Stână (min. 49), Rareş Hosu (min. 75), respectiv Eugen Jeler (min. 18)
AS Chieşd – Flacăra Halmăşd 1 – 4, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Emil Borz (min. 33), Ioan Moisi (min. 47), Garbacz Szilard (min. 65), Nicolae Rad (min. 90+1), respectiv Marius Ardelean (min. 90+1)
Rapid Jibou – Gloria Bobota 3 – 0 (neprezentare), 3 – 0 (neprezentare) la juniori
Dumbrava Gâlgău – Cetatea Buciumi 1 – 0, 4 – 2 la juniori
Au marcat: Răzvan Sabău (min. 13)
Silvania Cehu Silvaniei – Inter Pericei 5 – 0, 15 – 0 la juniori
Au marcat: Trandafir Zoicaş (min. 11, 43), Adrian Pop (min. 24, 80), Paul Tamaş (min. 61)
Unirea Mirşid – CS Hida 7 – 2, 13 – 1 la juniori
Au marcat: Raul Iliese (min. 13, 38), Pavel Ciprian (min. 36, 57, 90), Ciprian Bărnuţ (min. 48), Ionuţ Mureşan (min. 50), respectiv Cornel Onaţ (min. 26), Mihai Onaţ (min. 85)
Sportul Şimleu – Real Crişeni 4 – 1, 3 – 4
Au marcat: Cătălin Bence (min. 18, 33), Călin Inocan (min. 60), Paul Ardelean (min. 87), respectiv Bogdan Paşca (min. 75)
1. Unirea Mirşid 4 4 0 0 29 – 5 12p
2. Dumbrava Gîlgău 4 4 0 0 24 – 0 12p
3. Flacăra Halmăşd 4 4 0 0 22 – 8 12p
4. Rapid Jibou 4 4 0 0 13 – 3 12p
5. Barcău Nuşfalău 4 3 1 0 18 – 8 10p
6. Benfica Ileanda 4 2 0 2 13 – 9 6p
7. Silvania Cehu Silv. 4 2 0 2 10 – 11 6p
8. CS Crasna 4 1 1 2 9 – 10 4p