Unirea Mirşid preia fotoliul de lider în Liga a IV-a

Unirea Mirşid, câştigătoarea Ligii a IV-a din urmă cu două sezoane, a obţinut cea mai clară victorie din etapa a VII-a. Formaţia pregătită de Mihai Bode s-a impus la scor de maidan, 12 – 0 pe terenul echipei din Hida. Ciprian Pavel le-a oferit un adevărat spectacol celor prezenţi, marcând de şase ori în poarta gazdelor. Scorul pauzei a fost 7 – 0, iar după revenirea de la vestiare, oaspeţii au mai înscris de cinci ori, pe lista marcatorilor mai trecându-şi numele Ionuţ Mureşan, Maior Istvan, Cătălin Odenie, Florin Sestraş şi Bogdan Ciaca.
O victorie clară a obţinut şi Barcău Nuşfalău, 6 – 0 pe teren propriu cu Flacăra Halmăşd, după ce la pauză, gazdele au avut avantaj de patru goluri.
Dumbrava Gîlgău şi-a trecut în cont a şasea victorie a sezonului, având 19 puncte, la fel ca liderul Unirea Mirşid, formaţie ce a preluat fotoliul de lider după etapa de duminică, având avantajul golaverajului.
CS Crasna a urcat pe locul şapte după runda de duminică, impunându-se cu scorul de 4 – 1 în duelul de pe teren propriu cu Silvania Cehu Silvaniei.
Olimpic Bocşa continuă forma bună pe care a arătat-o şi în primele şase runde, câştigând jocul susţinut pe teren propriu cu Cetatea Buciumi. 1 – 0 a fost rezultatul final al primei părţi, după care, oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 61, prin Raul Zdroba. Până la final, Alexandru Iancău şi Robert Niculăuţ au mai punctat de două ori pentru gazde, stabilind scorul final, 3 – 1.
3 – 1 a fost rezultatul final şi în partida dintre Rapid Jibou şi Real Crişeni, după ce formaţia de pe malul Someşului a avut 2 – 1 la pauză.
Etapa viitoare este programată duminică, după următorul program: Real Crişeni – Benfica Ileanda, Cetatea Buciumi – Rapid Jibou, Silvania Cehu Silvaniei – Olimpic Bocşa, Flacăra Halmăşd – CS Hida, Sportul Şimleu – CS Barcău Nuşfalău, Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd. Partida dintre Unirea Mirşid şi CS Crasna va avea loc sâmbătă.
Rezultatele complete şi marcatorii etapei a VII-a:
CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd 6 – 0, 8 – 0 la juniori
Au marcat: Marius Leitan (min. 7, 22 şi 53), Kallai Viorel (min. 19), Nicolae Rad (min. 27 şi 55)
CS Crasna -Silvania Cehu Silvaniei 4 – 1, 8 – 1 la juniori
Au marcat: Nagy Benjamin (min. 4), Eugen Jeler (min. 31), Alin Chirilă (min. 65), Cristian Onica (min. 87), respectiv Andrei Pop (min. 34)
CS Hida – Unirea Mirşid 0 – 12, 3 – 3 la juniori
Au marcat: Ciprian Pavel (min. 4, 16, 27, 36, 47 şi 73), Ionuţ Mureşan (min. 7), Maior Istvan (min. 13), Cătălin Odenie (min. 22 şi 52), Florin Sestraş (min. 65), Bogdan Ciaca (min. 70)
AS Chieşd – Benfica Ileanda 3 – 1, 4 – 1 la juniori
Au marcat: Dorel Seran (min. 24), Bogdan Spin (min. 58), Dragomir Lingurar (min. 76), respectiv Robert Vacarciuc (min. 6)
Olimpic Bocşa – Cetatea Buciumi 3 – 1, 4 – 1 la juniori
Au marcat: Cosmin Sabou (min. 3), Alexandru Iancău (min. 66), Robert Niculăuţ (min. 90), respectiv Raul Zdroba (min. 61)
Rapid jibou – Real Crişeni 3 – 1, 7 – 3 la juniori
Au marcat: Flaviu Porumb (min. 17 şi 33), Alexandru Turcu (min. 87), respectiv Alexandru Neagotă (min. 21)
Dumbrava Gîlgău – Sportul Şimleu Silvaniei 4 – 1, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Alin Mierea (min. 8), Viorel Ionaşcu (min. 29), Alexandru Pop (min. 51), Adrian Călăcean (min. 60), respectiv Andrei Chiş (min. 15)
1. Unirea Mirşid 7 6 1 0 40 – 6 19p
2. Dumbrava Gîlgău 7 6 1 0 34 – 3 19p
3. Rapid Jibou 7 6 0 1 51 – 13 18p
4. Olimpic Bocşa 7 6 0 1 27 – 18 18p
5. Sportul Şimleu 7 4 0 3 25 – 15 12p
6. CS Barcău Nuşfalău 7 3 2 2 25 – 12 11p
7. CS Crasna 7 3 2 2 17 – 14 11p
8. Cetatea Buciumi 7 3 2 2 15 – 12 11p