Unirea Mirşid a întrerupt seria victoriilor la Jibou

Zăpada căzută în noaptea de sâmbătă spre duminică a amânat toate jocurile din Liga a IV-a, programate în data de 13 noiembrie. S-a disputat un singurl meci, derby-ul rundei, dintre Rapid Jibou şi Unirea Mirşid, care a fost programat sâmbătă, pe Stadionul „Rapid” din Jibou.
După 11 victorii, Unirea Mirşid a terminat la egalitate, scor 3 – 3 jocul cu Rapid Jibou, după ce gazdele au condus cu 1 – 0 şi 2 – 1, iar la pauză scorul a fost egal, 2 – 2. Adrian Fărcaş a fost cel care a deschis scorul pentru Rapid Jibou, în minutul 7, iar 12 minute mai târziu, Ionuţ Mureşan a restabilit egalitatea. Alexandru Turcu a dus, din nou, Jiboul în avantaj, în minutul 24, iar cu trei minute înainte de pauză, Ciprian Pavel a înscris pentru 2 – 2. Spectacolul fotbalistic a dispărut în partea secundă, mai ales că terenul a devenit tot mai greoi din cauza ploii torenţiale, însă, fiecare echipă a reuşit să mai înscrie o dată până la final. Scorul a devenit 2 – 3 în minutul 56, după un autogol al portarului Adrian Noţigan, iar în minutul 74, Bogdan Rus a stabilit scorul final.
În urma acestui rezultat, formaţia pregătită de Marius Cozma are 34 de puncte acumulate, urmată în clasament de Rapid Jibou, cu 29 de puncte.
Duminică, 20 noiembrie, sunt programate celelalte şase partide din cadrul etapei a 13-a: Sportul Şimleu – Dumbrava Gîlgău, CS Barcău Nuşfalău – Silvania Cehu Silvaniei, AS Chieşd – Real Crişeni, Benfica Ileanda – CS Hida, CS Crasna – Inter Periei şi Flacăra Halmăşd – Cetatea Buciumi.
Ultima etapă din turul Ligii a IV-a este programată duminică, 4 decembrie.
1. Unirea Mirşid 12 11 1 0 94 – 16 34p
2. Rapid Jibou 12 9 2 1 35 – 12 29p
3. Flacăra Halmăşd 12 8 3 1 46 – 19 27p
4. Dumbrava Gîlgău 11 8 1 2 52 – 11 25p
5. CS Barcău Nuşfalău 11 7 4 0 35 – 15 25p
6. Cetatea Buciumi 11 6 1 4 30 – 24 19p
7. Sportul Şimleu 12 5 2 5 36 – 35 17p
8. Silvania Cehu Silvaniei 11 5 0 6 25 – 23 15p