Unirea Mirşid a câştigat „Cupa Primăverii”

Unirea Mirşid ţine steagul sus chiar dacă a predat locul în Liga a III-a celor de la SCM Zalău, fiind nevoită să se înscrie în Liga a V-a. După ce a câştigat „Cupa AJF” la fotbal în sală în urmă cu aproximativ două săptămâni, echipa condusă de Marius Cozma a mai obţinut un trofeu la finele săptămânii trecute. Mirşidul a câştigat „Cupa Primăverii” la fotbal pe teren redus, evenimentul desfăşurându-se şi în acest an la Baza Sportivă „Titan Arena”.

Echipele participante, opt la număr, s-au împărţit în două grupe, iar în fazele semifinale s-au calificat Largiana Românaşi, Recolta Agrij, Voinţa Horoatu Crasnei, Agronova Dragu, Unirea Mirşid şi AS Creaca Jac.

Olimpia Rus a dispus cu 3 – 1 de Agronova Dragu, iar Unirea Mirşid a câştigat cu 6 – 0 duelul cu Cetatea Almaşu. În finala mare, Mirşidul s-a impus cu 2 – 0, după ce la pauză a avut avantaj minim pe tabelă, iar finala mică a fost câştigată cu 7 – 6 la loviturile de departajare de Agronova Dragu.

Echipele clasate pe primele trei locuri au primit din partea Asociaţiei Judeţene de Fotbal Sălaj cupe şi medalii.