Tenismenii zalauani, pe podium la Cluj-Napoca

Palatul Copiilor din Zalau a avut noua reprezentanti la Cupa Univers T – Iulius Mall, concurs de tenis de camp ce a avut loc la finalul saptamanii trecute la Cluj-Napoca. Cea mai buna clasare a inregistrat-o Madalina Man, favorita numarul unu la categoria zece ani, care s-a clasat la final pe prima pozitie. Sportiva zalauanca a dispus de clujeanca Anca Ciorcila cu scorul de 6 – 1, 6 – 0, iar in semifinala a invins-o pe Cristina Todor (Alba-Iulia) cu scorul de 6 – 2, 6 – 2. In finala a invins-o pe bucuresteanca Mihaela Marculescu cu scorul de 6 – 2, 6 – 0. In prezent, Madalina Man se afla pe locul 13 in clasamentul national, iar antrenoul sau, Mihai Anca, a declarat ca spera ca sportiva pe care o pregateste sa urce intre primele zece jucatoare din tara la categoria sa de varsta. Surpriza turneului a fost Raul Ciupe, care, desi are doar noua ani, a terminat pe locul doi la categoria 10 ani. Acesta a trecut in primul meci de clujeanul Vlad Muresan, cu scorul de 6 – 0, 6 – 0, iar in semifinala a dispus cu scorul de 6 – 3, 6 – 0 de Gheorghe Naidin, tot din Cluj. In finala a cedat cu scorul de 6 – 1, 6 – 2 in fata clujeanului Radu Taica. Tot la acest concurs au fost prezenti si trei sportivi de la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau: Dacian Bocea, Vladian Bocea si Catalin Pop. Dacian s-a clasat la final pe pozitia a doua, in timp ce Vladian a ocupat locul trei. Catalin Pop a participat la o categorie mai mare, 16 ani, el avand doar 14 ani, iar la final nu a terminat intre primii trei sportivi.