Succes cu gust de revanşă pentru FC Zalău

FC Zalău a reuşit să se impună sâmbătă cu scorul de 2 – 0 pe terenul celor de la Avântul Reghin, formaţie în faţa căreia a fost eliminată în urmă cu o lună din turul trei al Cupei României

După două etape în care nu a obţinut niciun punct, FC Zalău a arătat mult mai bine în următoarele cinci partide din campionat, obţinând patru victorii şi o remiză. Ultimul succes înregistrat de jucătorii antrenaţi de Constantin Olariu şi Cristian Oros a avut loc sâmbătă, pe terenul formaţiei Avântul Reghin. Pentru „alb-albaştrii” a fost o dorinţă în plus de victorie, având în vedere că, în urmă cu o lună, FC Zalău a fost eliminată în turul trei al Cupei României, pe teren propriu, tocmai de echipa din Reghin.
Zălăuanii s-au impus sâmbătă cu scorul de 2 – 0, după ce au intrat cu avantaj minim la vestiare.
Scorul a fost deschis în minutul 20, de Ionuţ Ţârlea, care a reluat balonul în plasă după o lovitură de la colţul terenului executată foarte bine de Florin Istrate. Până la pauză, zălăuanii au mai avut de câteva ori şansa de marca, dar şi gazdele au avut câteva oportunităţi de a restabili egalitatea.
Gazdele au jucat totul pe cartea atacului în partea secundă, dar apărarea Zalăului a funcţionat foarte bine. A venit minutul 80, în care FC Zalău a beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri. Raul Stanciu şi-a asezat balonul şi a executat perfect lovitura liberă, lăsându-l fără replică pe portarul advers.
În urma victoriei de sâmbătă, FC Zalău a acumulat 13 puncte, urcând pe poziţia a III-a în clasament. În etapa viitoare, programată marţi, „alb-albaştrii” vor primi vizita celor de la CS Iernut, echipă situată pe locul 13, cu o singură victorie. Meciul este programat la ora 15, pe Stadionul Municipal.
FC Zalău: Claudiu Băican – Grigore Turda, Paul Mateciuc, Cristian Bucur, Ionuţ Ţârlea (min. 90+2, Alexandru Pop), Gabriel Coţi, Raul Stanciu, Alberto Vălimăreanu (min. 89, Marius Hosu), Alexandru Maria (min. 87, Sergiu Bercean), Florin Istrate (min. 77, Tonko Robert) şi Cristian Tăbârţă. Antrenori: Constatin Olariu şi Cristian Oros
Rezultattele complete din etapa a VII-a: CS Oşorhei – Unirea Jucu 0 – 2, Metalurgistul Cugir – Comuna Recea 3 – 3, FC Bistriţa – Recolta Rodolţ 2 – 1, CS Iernut – Sănătatea Cluj 0 – 3, Avântul Reghin – FC Zalău 1 – 3, Viitorul Ulmeni – FC Hermannstadt 1 – 3, Unirea Dej – Gaz Metan II Mediaş 0 – 0.
15. Recolta Dorolţ 7 0 0 7 5 – 19 0p

One Thought to “Succes cu gust de revanşă pentru FC Zalău”

Felicitari si bafta multa incontinuare hai fc zalau continuati asa cu victoriile