Stop joc

Stop joc

*Dupa patru victorii consecutive in Cupa Romaniei, FC Zalau a ratat marti dupa-amiaza sansa de a evolua in 16-zecimi

*Omul meciului poate fi numit chiar centralul intalnirii, Romulus Pop, care a avantajat in dese randuri echipa oaspete prin deciziile luate, cel mai clar facand-o in minutul 33, cand portarul Fildan l-a faultat in careu pe Gigi Gorga, iar targumureseanul i-a acordat goalkeeperului bihorean doar cartonas galben, desi se impunea fara niciun dubiu cartonas rosu, avand in vedere ca portarul oaspetilor se afla in pozitie de ultim aparator

Stadion Municipal Zalau

Spectatori: aprox. 900

Au arbitrat slab: Romulus Pop (Targu Mures) – centru; Joszef Peter si Imre Bucsi (ambii din Sfantu Gheorghe) – asistenti. Rezerva: Kusztos Laszlo (Targu Mures). Observator: Sorin Vadana (Cluj-Napoca)

FC Zalau – FC Bihor 1 – 3 (1 – 1)

Au marcat: Gabriel Vasvari (min. 34-pen.), respectiv Paul Sanda (min. 26 si 78), Catalin Bucur (min. 84)

Cartonase galbene: Gabriel Craciun (min. 67), Vlad Negrean (min. 81), respectiv Daniel Ambrus (min. 22), Catalin Fildan (min. 33), Raul Tesan (min. 90)

FC Zalau: Madaras Csaba – Maior Istvan, Vasile Jula, Cosmin Cosma (min. 41, Flaviu Barnutiu), Vlad Negrean, Mihai Bode (cpt), Gabriel Craciun (min. 86, Andrei Teglas), Gabriel Vasvari, Ionut Podina (min. 65, Radu Neicu), Claudiu Chiorean, Gigi Gorga. Rezerve: Claudiu Chis – Cristian Mocean, Paul Chis, Radu Blaga. Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristi Oros (secund)

FC Bihor: Calin Fildan – Florin Tirca (cpt), Daniel Ambrus, Andrei Tinc, Claudiu Cosma, Balla Istvan (min. 45, Catalin Bucur), Ioan Filip, Ciprian Straut (min. 67, Raul Tesan), Adam Achim, Lukacs Raymond (min. 75, Daniel Lupascu), Paul Sanda. Rezerve: Mihai Pascal – Sorin Ban, Remus Andor, Cristian Butuc. Antrenori: Ioan Petcu (principal), Horia Radulescu (secund)

FC Zalau si-a incheiat marti dupa-amiaza parcursul in actuala editie a Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a pierdut pe teren propriu cu scorul de 3 – 1 in fata echipei din Liga a II-a, FC Bihor. Chiar daca a intalnit o echipa aflata intr-un esalon superior, FC Zalau s-a ridicat in multe momente la nivelul oaspetilor, insa cateva gafe copilaresti in tabara zalauana, dar si desele decizii eronate ale arbitrului Romulus Pop au facut ca formatia condusa de Marius Pasca sa rateze un duel cu o echipa din primul esalon. Inceputul de meci i-a avut in prim-plan pe oaspeti, care au controlat jocul chiar daca nu au avut decat o singura ocazie de gol. Insa, odata cu trecerea timpului, zalauanii si-au intrat in joc si au echilibrat balanta. Prima ocazie a meciului le-a apartinut oaspetilor, in minutul 14, prin Cosma, care reia cu capul putin peste transversala centrarea lui Tirca, venita de pe partea dreapta. Trei minute mai tarziu, Craciun trece de un adversar la 23 de metri de poarta oaspetilor si suteaza puternic spre poarta, dar balonul este deviat in corner de un aparator bihorean. Atacantul oaspetilor, Sanda, profita in minutul 23 de o greseala a fundasului Jula si suteaza puternic din marginea careului, dar Madaras retine balonul in doi timpi. FC Zalau putea deschide scorul in minutul 25, cand Gorga trimite o minge in fata portii pentru capitanul Bode, insa acesta nu este atent si ajunge tarziu la reluare. O fac insa oaspetii, un minut mai tarziu, cand Sanda trimite un sut slab din interiorul careului, iar Madaras, greseste ca un incepator, neavand nicio reactie la sutul bihoreanului. In minutul 33, intra in rolul principal centralul Romulus Pop. Gorga patrunde in care, unde este faultat de portarul Fildan aflat in pozitie de ultim aparator, iar targumureseanul indica punctul cu var si ii acorda portarului oaspete doar cartonasul galben, desi se impunea sa acorde un cartonas rosu, mai ales ca faza s-a petrecut la doar sapte metri de linia portii, aproape pe zona centrala. Lovitura de pedeapsa este transformata cu precizie de mijlocasul Vasvari. Cu opt minute inainte de finalul primei reprize, fundasul Cosma este lovit cu cotul in cap de un adversar si este dus de urgenta la spital, locul sau fiind luat de Flaviu Barnutiu. In minutul 63, Chiorean rateaza o buna oportunitate de a duce echipa Zalaului in avantaj, reluand cu capul peste poarta din numai sase metri centrarea lui Podina venita de pe partea dreapta. Sase minute mai tarziu, Gorga trimite un sut centrare din interiorul careului, lateral dreapta, dar balonul este respins in corner de un aparator advers. Oaspetii inscriu pentru 2 – 1 in minutul 78, cand Fildan trimite o degajare lunga pana la marginea careului de 16 metri al echipei zalauane, Barnutiu il scapa de sub marcaj pe Sanda, care trimite balonul cu latul in plasa pe langa portarul Madaras, din noua metri. Jula a fost la un pas de egalare in minutul 80, cand reluarea sa cu capul, venita din cornerul executat de Craciun, trece foarte putin alaturi. Toate sperantele zalauanilor se naruiesc in minutul 84, cand Bucur inscrie al treilea gol pentru FC Bihor, dupa o faza la care apararea zalauana este facuta sah-mat. Chiar daca a pierdut duelul cu bihorenii, Marius Pasca a tinut sa-si felicite jucatorii pentru atitudinea pe care au avut-o in timpul meciului. Felicit echipa pentru atitudinea de care a dat dovada si pentru dorinta de a face un meci reusit. Imi pare rau pentru jucatori, dar si pentru spectatori. Ne-am dorit foarte mult sa trecem de FC Bihor si sa jucam cu o echipa din Liga I, fiindca era un lucru benefic atat pentru jucatori, cat si pentru imaginea clubului. Pacat de erorile de la primele doua goluri, la care au gresit Madaras si Barnutiu, dar si de ratarile lui Chiorean. Puteam sa ducem scorul in favoarea noastra si dupa cum decurgea jocul aveam sanse sa nu mai primim gol. Sigur ca, la un asemenea meci, un adversar puternic, au aparut si greselile pe care le vom discuta la sedintele tehnice si pe care sper sa nu le mai facem pe viitor. Sper ca pe viitor sa fim conectati cat mai bine la meciurile din campionat, deoarece ne dorim sa ne mentinem in fruntea clasamentului. A fost si o perioada mai grea pentru jucatori, fiindca am avut cinci meciuri in doua saptamani.

Cosmin Cosma, operat la arcada

Faza din minutul 37 a fost una cu ghinion pentru fundasul echipei zalauane, Cosmin Cosma. In urma unui contact cu un adversar, Cosma a cazut ca secerat, fiindu-i sparta arcada. Imediat si-au facut aparitia pe gazon si medicii, care, dupa ce si-au dat seama de gravitatea accidentarii i-au facut semn antrenorului Marius Pasca sa-l inlocuiasca pe Cosma. Fundasul zalauan a fost urcat in ambulanta si a fost dus de urgenta la Spitalul Judetean, unde a suferit o interventie chirurgicala. Totusi, antrenorul Marius Pasca spera sa-l poata avea in primul unsprezece in partida de la Beius. Cosma a fost operat chiar dupa ce a ajuns la spital. Sper totusi sa poata fi apt pana la meciul cu Bihorul Beius.

Gheorghe Tadici, prezent la meci alaturi de Alexandru Boc

Printre numerosii spectatori prezenti la meciul de marti de pe Stadionul Municipal s-a aflat si managerul echipei de handbal, Gheorghe Tadici. Acesta a stat insa in tribuna de fier, situata pe partea opusa a tribunei oficiale, alaturi de vicepresedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Alexandru Boc. S-a aflat ieri (n.r. marti) prin zona si m-a sunat sa ne intalnim la meci, a precizat Tadici, care a laudat jocul echipei zalauane, chiar daca aceasta nu a reusit calificarea in 16-zecimi. Au jucat bine. Puteau sa si castige, dar au luat doua goluri stupide. 75 de minute au jucat bine si s-au ridicat la nivelul adversarului. Jula ii dirijeaza bine in zona defensiva. Intr-un fel, poate e mai bine asa, fiindca se vor putea concentra mai mult pe campionat. Oricum nu aveau sanse la castigarea cupei. Si Sandu Boc a laudat echipa din Zalau si a zis ca nu seamana cu o echipa de Liga a III-a.

Pentru prima data de la promovarea in Liga a III-a, FC Zalau a fost sustinuta la meciul de marti, din Cupa Romaniei, de un grup de suporteri zalauani. Situati in partea dreapta a tribunei de fier, suporterii au fost dotati cu de toate: steaguri, tobe, role de hartie si confetti. Acestia si-au incurajat favoritii pe tot parcursul meciului, iar la final i-a aplaudat chiar daca nu s-au calificat mai departe in Cupa Romaniei. Nu i-a chemat nimeni. A fost initiativa baietilor din cartierul Bradet. Ei au venit luni seara la stadion si si-au exprimat dorinta sa incurajeze pe viitor echipa. Eu le-am explicat doar ce au voie sa faca si ce sa nu faca in timpul unui meci. Este o chestie frumoasa din partea lor, mai ales ca au si avut o comportare loiala. Am discutat dupa meci si cu domnul Morar (n.r. presedintele FC Zalau) si vom incerca sa-i ajutam cu tobe, steaguri sau ce vor mai avea nevoie, a declarat administratorul Stadionului Municipal, Simion Corb, care ocupa si functia de organizator de competitii la FC Zalau. FC Zalau a avut ultima data o galerie la meciul de baraj din vara anului trecut, cand a invins cu scorul de 1 – 0 la Cluj formatia Spicul Mocira.