Sportul Şimleu a urcat pe podium

Penultima etapă a din turul Ligii a IV-a de fotbal a avut loc sâmbătă, având în vedere că duminică au fost programat turul al doilea al alegerilor prezidenţiale. Scorurile etapei le-a înregistrat liderul Luceafărul Bălan, care s-a impus cu 8 – 1 pe terenul nou-promovatei, Real Crişeni şi de Sportul Şimleu, care a câştigat cu 7 – 3 partida susţinută în deplasare, în faţa formaţiei Olimpic Bocşa.
În urma victoriei, Bălanul îşi păstrează avansul de 11 puncte faţă de ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău, în timp ce Sportul Şimleu a urcat pe podium, fiind la egalitate de puncte cu ocupanta locului patru, AS Chieşd.
Singura remiză s-a înregistrat în duelul dintre Flacăra Halmăşd şi CS Barcău Nuşfalău, scorul final fiind 1 – 1.
Surpriza etapei a înregistrat-o CS Crasna, care s-a impus cu scorul de 2 – 1 pe terenul formaţiei Rapid Jibou, eşec în urma căruia formaţia de pe malul Someşului a coborât pe poziţia a cincea în clasament.
Gloria Bobota nu a reuşit să obţină prima victorie a sezonului nici în faţa formaţiei Silvania Cehu Silvaniei, pierzând cu scorul de 2 – 4.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Olimpic Bocşa – Sportul Şimleu 3 – 7, 2 – 3 la juniori
Au marcat: Claudiu Mărcuş (min. 8), Robert Niculăuţ (min. 50), Varga Joszef (min. 57), respectiv Silviu Crişan (min. 4 şi 35), Alin Barou (min. 6 – autogol), Andrei Chiş (min. 72 şi 90), Sergiu Deac (min. 81), Adrian Dregan (min. 83)
Real Crişeni – Luceafărul Bălan 1 – 8, 0 – 9 la juniori
Au marcat: Cosmin Paşca (min. 19), respectiv Andrei Teglaş (min. 35, 63 şi 71), Mihai Bode (min. 39 şi 70), Adrian Pop (min. 40 şi 88), Gabriel Buda (min. 52)
Gloria Bobota – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 4, 0 – 1
Au marcat: Alex Puşcaş (min. 35), Constantins Tamba (min. 89), respectiv Florin Druhora (min. 12), Marian Tătar (min. 64), Ionuţ Jeler (min. 67), Radu Turian (min. 76)
Flacăra Halmăşd – CS Barcău Nuşfalău 1 – 1, 2 – 5 la juniori
Au marcat: Alin Puşcaş (min. 14), respectiv Szabo Csaba (min. 33)
Dumbrava Gîlgău – Benfica Ileanda 3 – 1, 3 – 2 la juniori
Au marcat: Cristian Unguruşan (min. 3), Isai Făzăcaş (min. 79), Mihai Mureşan (min. 88), respectiv Marian Satmari (min. 29)
Rapid Jibou – CS Crasna 1 – 2, 3 – 0
Au marcat: Alin Mureşan (min. 11), respectiv Dobrai Tibor (min. 56), Rareş Hosu (min. 65)
AS Chieşd – Unirea Mirşid 2 – 0, 0 – 3 la juniori
A marcat: Marius Arghilean (min. 45 şi 76)
Clasament:
1. Luceafărul Bălan 12 12 0 0 72 – 11 36p
2. CS Dumbrava Gîlgău 12 7 4 1 33 – 14 25p
3. Sportul Şimleu 12 7 3 2 45 – 22 24p
4. AS Chieşd 12 8 0 4 26 – 19 24p
5. Rapid Jibou 12 6 3 3 38 – 12 21p
6. Unirea Mirşid 12 6 3 3 31 – 19 21p
7. CS Barcău Nuşfalău 12 5 4 3 23 – 17 19p
8. Benfica Ileanda 12 6 1 5 27 – 23 19p
9. Real Crişeni 12 5 0 7 29 – 46 15p
10. Silvania Cehu Silv. 12 4 1 7 30 – 48 13p
11. CS Crasna 12 3 1 8 19 – 29 10p
12. Olimpic Bocşa 12 1 2 9 24 – 48 7p
13. Flacăra Halmăşd 12 1 2 9 11 – 44 5p
14. Gloria Bobota 12 0 1 11 11 – 67 1p

Alte articole

Leave a Comment