Sportul Şimleu a spus „adio” Cupei României

Sălajul a rămas fără nicio echipă în Cupa României, după ce în prima fază, Sportul Şimleu a eliminat FC Zalău, iar miercuri după-amiaza, formaţia de la poalele Măgurii a fost învinscă cu scorul de 1 – 3, pe teren propriu, de Unirea Jucu

Calificată în faza a II-a a Cupei României după ce a învins în prima etapă FC Zalău cu scorul de 4 – 1, Sportul Şimleu a fost eliminată din competiţie miercuri după-amiaza. Formaţia de la poalele Măgurii a pierdut cu scorul de 1 – 3 duelul cu formaţia din Liga a III-a, Unirea Jucu, după ce oaspeţii aveau 2 – 0 încă din minutul 14. Echipa clujeană a început mai bine jocul, iar în minutul zece a reuşit deschiderea scorului prin Vlad Pop, care l-a învins pe portarul Lucaciu cu un şut din interiorul careului, după o ieşire greşită la offside a apărătorilor şimleuani. Tot formaţia oaspete a fost mai prezentă în joc şi după marcarea golului, iar în minutul 14, Sergiu Pop l-a învins pe portarul Emil Lucaciu printr-o lovitură liberă din colţul careului. Partida a devenit echilibrată după marcarea celui de-al doilea gol de către oaspeţi, iar şimleuanii au avut trei ocazii mari de a înscrie până la pauză. Adrian Gheţi a trecut primul pe lângă gol, şutul acestuia din poziţie de „unu la unu” fiind respins în coner de portarul Szekely. În minutul 24, a venit rândul lui Andrei Chiş să rateze singur cu poartarul advers, după o centrare trimisă de Gheţi, de pe partea dreaptă. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Gheţi a scăpat singur spre poarta adversă, dar şutul acestuia a fost respins peste transversală de goalkeeper-ul oaspete.
Şimleuanii au încercat şi în partea secundă să reducă din handicap, însă golul a venit tot din partea formaţiei oaspete, Sergiu Pop reuşind „dubla” în minutul 85. În ultimul minut din timpul regulamentar, Sportul Şimleu a marcat golul de onoare, prin Andrei Chiş.
Faza a III-a a Cupei României este programată în data de 13 august, când vor intra în compeţiei şi echipele din Liga a II-a.
Sportul Şimleu: Emil Lucaciu – Marius Şireag, Doru Sabău (cpt.), Cătălin Anghel, Silviu Crişan, Adrian Dregan, Lupo Lorand, Marcel Mureşan, Andrei Chiş, Adrian Gheţi şi Tudor Ulmeanu. Au mai evoluat: Emil Borz, Garbacz Szilard, Nagy Andrei şi Sergiu Deac. Antrenor: Lupo Lorand
Unirea Jucu: Szekely Lorand – Dan Mureşan (cpt.), Radu Danciu, Vlad Mănăştureanu, Vlad Pop, Claudiu Barbos, Raul Câmpean, Sergiu Pop, Gabriel Luca, Vlad Pojar şi Lucian Turcu. Au mai intrat: Vălean Crăciun, Paul Tene şi Paul Mocan. Antrenor: Alpar Meszaros